Page, AZ
Bareback - 10
2. Sat, May 13 2017 6:00PM
1.
Jayco Roper - Springfield, OK
2. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
3. Clifford Williams - Winslow, AZ
4. Gary Largo, Jr. - Church Rock, NM
5. Damon Walkup - Perkins, OK
3. Sun, May 13 2017 12:00PM
1.
E.J. Kalemsa - Sells, AZ
2. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
3. Evan Betony - Tonalea, AZ
4. Jacob Etsitty - Chinle, AZ
5. Delcecchio Kaye - Round Rock, AZ
Barrel Racing - 48
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
Geneva Tsouhlarkis - Crownpoint, NM
2. Constance Benally - Indian Wells, AZ
3. Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
4. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
5. Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
6. Kaitlyn Haven - Window Rock, AZ
7. Kendra Paul - Tohatchi, NM
8. Tariah Yazzie - Crown Point, NM
9. Sallye Williams - Skiatook, OK
10. Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
11. Jareth Hale - Ganado, AZ
12. Kc Shine Herrera - Scottsdale, AZ
13. Raynell Holgate - Page, AZ
14. Autumn Whitehorse - Page, AZ
15. Deedee Daswood - Gallup, NM
16. Summer Tracy - Churchrock, NM
17. Jannon Hale - Ganado, AZ
18. Rhonda Alex - Gilbert, AZ
19. Tee James - Page, AZ
20. Taniah Nez - Ganado, AZ
21. Ginger Cohea - Skiatook, OK
22. Ashley Whatley - Foster, OK
23. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
24. Brandee Brugh - New Town, ND
25. Kelsey Anderson - Sperry, OK
26. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
27. Katie Garen - Fletcher, OK
28. Sierra Farland - Tonalea, AZ
2. Sat, May 13 2017 6:00PM
1.
Rhonda Padilla - Farmington, NM
2. Destinee Dale - Farmington, NM
3. Jeri Pahi - Page, AZ
4. Roqui Lee - Fruitland, NM
5. Sharaya Edgewater - Ganado, AZ
6. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
7. Callie Edgewater - Ganado, AZ
8. Laprincya Nelson - Holbrook, AZ
9. Deven Sells - Chinle, AZ
10. Jc Hawk - Scottsdale, AZ
3. Sun, May 13 2017 12:00PM
1.
Ruby Holgate - Flagstaff, AZ
2. Sheila Sells - Kayenta, AZ
3. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
4. Tatum Ward - Whitehorse, SD
5. Sloan Anderson - White Horse, SD
6. Kaycee Werdel - Chadron, NE
7. Kash Pablo - Crown Point, NY
8. Hayeden Duboise - Ramah, NM
9. Charmayne Gene - Chinle, AZ
10. Kaelah Benally - Kirtland, NM
Bull Riding - 25
2. Sat, May 13 2017 6:00PM
1.
Brennan Tsosie - Kirtland, NM
2. Josh Lewis - Bluewater, NM
3. Willie McDarment Iii - Porterville, CA
4. Devin Begay - Chinle, AZ
5. Bryan Bitsui - Ganado, AZ
6. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
7. Doc Holliday - Blanding, UT
8. Adriano Morgan - Fruitland, NM
9. Dugan Black - Lukachukai, AZ
10. Xavier Hunt - Kayenta, AZ
11. Ryan Bitsui - Fruitland, NM
12. Cain Thomas - Window Rock, AZ
13. Andy Sells - Chinle, AZ
3. Sun, May 13 2017 12:00PM
1.
Levi Irving - Navajo, NM
2. Andrew Manygoats - Snowflake, AZ
3. Lyle Clark - Kayenta, AZ
4. Kdawg Smedley - Okeechobee, FL
5. Evan Betony - Tonalea, AZ
6. Julius Y. Begay - Shiprock, NM
7. Ty Toadlena - Jamestown, NM
8. Tustin Daye - Lupton, AZ
9. Melson Casamero - Crownpoint, NM
10. Cody Jesus - Window Rock, AZ
11. KY Farland - Tonalea, AZ
12. Tyson Tsinnijinnie - Lukachukai, AZ
Calf Roping - 33
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
ED Harry - Wadsworth, NV
2. Marvin Tolth - Farmington, NM
3. Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Aj Haven - Window Rock, AZ
5. Blair Burk - Durant, OK
6. Dennison Boone - Tohatchi, NM
7. Benson Charley - Crown Point, NM
8. Nelson Long - Gallup, NM
9. Gerald Daye - Gallup, NM
10. Sheldon Jones - Rock Point, AZ
11. Tyrine Alcott - Winslow, AZ
12. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
2. Sat, May 13 2017 6:00PM
1.
Clayton Curley - Ft. Wingate, NM
2. Todd Flinn - Newman Grove, NE
3. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
4. Lathan Antone - Crownpoint, NM
5. Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
6. Weston Mann - Sheridan, WY
7. Leroy Etsitty - Kayenta, AZ
8. Beau Grant - Wingate, NM
9. Blaine Mitchell - Chinle, AZ
10. Jared Todacheenie - Holbrook, AZ
3. Sun, May 13 2017 12:00PM
1.
Tyrel Richardson - Page, AZ
2. Ryan Nez - Shiprock, NM
3. Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
4. Erich Rogers - Round Rock, AZ
5. Roessel Jackson - Many Farms, AZ
6. Derrick Begay - Winslow, AZ
7. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
8. Michael Bates - Tohatchi, NM
9. Kenny Glasses - Chinle, AZ
10. Roy Begay - Window Rock, AZ
11. Ty Pablo - Crownpoint, NM
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 45
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
2. Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
3. Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
4. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
5. Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
6. Tariah Yazzie - Crown Point, NM
7. Chantel Tsinigine - Gilbert, AZ
8. Deedee Daswood - Gallup, NM
9. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
10. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
11. Sallye Williams - Skiatook, OK
12. Laci K. Begay - Window Rock, AZ
13. Raynell Holgate - Page, AZ
14. Autumn Whitehorse - Page, AZ
15. Tashina Begay - Window Rock, AZ
16. Kaitlyn Haven - Window Rock, AZ
17. Lynelle Lee - Fruitland, NM
18. Raquel Sells - Kayenta, AZ
19. Renee Tolino - Gallup, NM
20. Taniah Nez - Ganado, AZ
21. Charmayne Daniels - Tonopah, AZ
22. Shea Tolino - Gallup, NM
23. Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
24. Kelsey Anderson - Sperry, OK
25. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
2. Sat, May 13 2017 6:00PM
1.
Jessica Todacheenie - Holbrrok, AZ
2. Anjelica Lancer - Gallup, NM
3. Laprincya Nelson - Holbrook, AZ
4. Michele Morris - Tohatchi, NM
5. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
6. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
7. Jc Hawk - Scottsdale, AZ
8. Keleigh Lee - Fruitland, NM
9. Misty Begaye - Mesa, AZ
10. Roqui Lee - Fruitland, NM
3. Sun, May 13 2017 12:00PM
1.
Erin Jones - Chinle, AZ
2. Tatum Ward - Whitehorse, SD
3. Lavina Willie - Gallup, NM
4. Arianna Jones - Chinle, AZ
5. Sloan Anderson - White Horse, SD
6. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
7. April Pablo - Crown Point, NM
8. Sheila Sells - Kayenta, AZ
9. Ruby Holgate - Flagstaff, AZ
10. Kaycee Werdel - Chadron, NE
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 16
2. Sat, May 13 2017 6:00PM
1.
Sisto Hernandez - Fort Apache, AZ
2. Jered Hunt - Shiprock, NM
3. Weston Mann - Sheridan, WY
4. Llewellyn Paul - Tohatchi, NM
5. James Hunt Jr - Shiprock, NM
6. Ace Long - Ganado, AZ
7. Phillip Whiteman - Lame Deer, MT
8. Vince Tsosie - Fruitland, NM
3. Sun, May 13 2017 12:00PM
1.
Hamley Real Bird - Garryowen, MT
2. Gary Largo, Jr. - Church Rock, NM
3. Jamore Maryboy - Ganado, AZ
4. T.O Yazzie - Aneth, UT
5. Kane Kee - Keams Canyon, AZ
6. Creighton Curley - Window Rock, AZ
7. Leander Thomas - Window Rock, AZ
8. Chance Barnes - Flora Vista, NM
Sr. Breakaway - 29
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
Ickes Benallie - Tohatchi, NM
2. Tia Bruised Head - Scottsdale, AZ
3. Alvin Smith - Crownpoint, NM
4. Jacob Antone - Crown Point, NM
5. Ralph Williams - Skiatook, OK
6. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
7. Robie Inman - Ketchum, OK
8. Melvin Jackson - St Michaels, AZ
9. ED Harry - Wadsworth, NV
10. Leon Monroe - Phoenix, AZ
11. Woody Smith Jr. - Tonopah, AZ
12. Larson Largo - Chinle, AZ
13. Marvin Tolth - Farmington, NM
14. Johnson Stevenson - Kirtland, NM
15. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
16. Art Sells - Chinle, AZ
17. Gil Richardson - Page, AZ
18. Lou Antone, Sr. - Crown Point, NM
19. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ
20. Kee Etsitty Sr - Many Farms, AZ
21. Victor Begay - Winslow, AZ
22. Leon Walker - Ft. Apache, AZ
23. Howard Begay - Chambers, AZ
24. Garry Harrison - Chinle, AZ
25. Albert Nez - Page, AZ
26. Dave Peshlakai - Naschitti, NM
27. Karl Dennison - Tohatchi, NM
28. Ray Smith - Shiprock, NM
29. Norman Bates - Tohatchi, NM
Steer Wrestling - 23
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
Jacob Antone - Crown Point, NM
2. Samson Valentino - Farmington, NM
3. Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Sat, May 13 2017 6:00PM
1.
Bryton Edmundson - Henrietta, OK
2. Kyle Thompson - Crownpoint, NM
3. Howard Edmundson - Henryetta, OK
4. Sheridan Jodie - Church Rock, NM
5. Rooster Yazzie - Brimhall, NM
6. Jeremiah Jodie - Crownpoint, NM
7. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
8. Ethan Randall - Peridot, AZ
9. Roderick Woodfork - Prague, OK
10. Roshon Jones - Boley, OK
3. Sun, May 13 2017 12:00PM
1.
Brandon Bates - Winslow, AZ
2. Tyron Tsosie - Crownpoint, NM
3. Michael Bates - Tohatchi, NM
4. Jared Pino - Crownpoint, NM
5. Jeremiah Martin - Crownpoint, NM
6. Byron Murphy - Crown Point, NM
7. Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
8. Ryan Nez - Shiprock, NM
9. Kyle Smith - Crownpoint, NM
10. Marshall Allen - Sheepsprings, NM
Team Penning - 0
Team Roping - 67
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Danielle Lowman - Gilbert, AZ
2. Nicky Lane - Farmington, NM & Roy Begay - Window Rock, AZ
3. Colin Begay - Chinle, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
4. Jeremiah Platero - Fruitland, NM & Earl Dixon Jr. - Leupp, AZ
5. Clifford Williams - Winslow, AZ & O.J. Williams - Holbrook, AZ
6. Nelson Long - Gallup, NM & Lucius Sells - Chinle, AZ
7. Terry Doka - Fountain Hills, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
8. Gerald Daye - Gallup, NM & Earl Dixon Jr. - Leupp, AZ
9. Blaine Red Horse - Chinle, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
10. Justin Turner - Vinita, OK & Hazen Herrera - Claremore, OK
11. Kyle Little - Chinle, AZ & Terrance Claw - Chinle, AZ
12. Quinton Inman - Ketchum, OK & Ed Harry - Wadsworth, NV
13. Nelson Long - Gallup, NM & Alvin Willie - Gamero, NM
14. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Dwight Sells - Chinle, AZ
15. Chance Hunter - Chinle, AZ & Benjie Sam - Chinle, AZ
16. Murphy Yazzie - Yahtahey, NM & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
17. Marco Sells - Rough Rock, AZ & Lucius Sells - Chinle, AZ
18. Truman Begay - Tuba City, AZ & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
19. Mike Tsosie - Yahtahey, NM & D.L. Sells - Chinle, AZ
20. Rance Nez - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
21. Marco Sells - Rough Rock, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
22. Edward Hawley - Surprise, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
23. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Kyle Romo - Fort Mcdowell, AZ
24. Dwight Sells - Chinle, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
25. Gerald Daye - Gallup, NM & Vern Begay - Chinle, AZ
26. Quinton Inman - Ketchum, OK & Hazen Herrera - Claremore, OK
27. Chuck Sells - Chinle, AZ & O.J. Williams - Holbrook, AZ
28. Kyle Tallsalt - Tuba City, AZ & Benjie Sam - Chinle, AZ
29. Blaine Red Horse - Chinle, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
30. Kyle Tallsalt - Tuba City, AZ & Henry Benally Iii - Many Farms, AZ
31. AJ Ben - San Carlos, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
32. AJ Ben - San Carlos, AZ & Dennison Boone - Tohatchi, NM
33. Clifford Williams - Winslow, AZ & Shane Jodie - Crownpoint, NM
34. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Steve Romo - Ft. Mcdowell, AZ
35. Rance Nez - Chinle, AZ & Wilbert Nez - Chinle, AZ
36. Jeremiah Platero - Fruitland, NM & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
37. Kyle Little - Chinle, AZ & Dennison Boone - Tohatchi, NM
38. Justin Turner - Vinita, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
39. Murphy Yazzie - Yahtahey, NM & Ed Harry - Wadsworth, NV
40. Mike Tsosie - Yahtahey, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
41. Kyran Tsosie - Page, AZ & Wilbert Nez - Chinle, AZ
42. Kyran Tsosie - Page, AZ & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
43. Shariff Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
44. Edward Hawley - Surprise, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
45. Chuck Sells - Chinle, AZ & Henry Benally Iii - Many Farms, AZ
46. Kyle Romo - Fort Mcdowell, AZ & Steve Romo - Ft. Mcdowell, AZ
47. Truman Begay - Tuba City, AZ & Shariff Sells - Chinle, AZ
2. Sat, May 13 2017 6:00PM
1.
Blaine Mitchell - Chinle, AZ & Terrance Claw - Chinle, AZ
2. Wes Dayzie - Tuba City, AZ & Scooter Garcia - Albuquerque, NM
3. Dusty Yazzie - Chinle, AZ & Destree Yazzie - Chinle, AZ
4. Ethan Randall - Peridot, AZ & Dee Randall - Peridot, AZ
5. Bryan Sells - Laplata, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
6. Bryan Sells - Laplata, NM & Troy Begay - Tuba City, AZ
7. Wes Dayzie - Tuba City, AZ & Troy Begay - Tuba City, AZ
8. Lamor Joe - Kaibeto, AZ & Lloyd Pahi - Page, AZ
9. Jeremiah Jodie - Crownpoint, NM & Benson Benally - Crown Point, NM
10. Brandon Ben - Peridot, AZ & Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
3. Sun, May 13 2017 12:00PM
1.
Dennis Begay - Ft. Wingate, NM & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
2. Jon Arviso - Gallup, NM & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
3. Kesley Phillips - Chinle, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
4. Derrick Begay - Winslow, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
5. Derrick Begay - Winslow, AZ & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
6. Dennis Begay - Ft. Wingate, NM & Scooter Garcia - Albuquerque, NM
7. Erich Rogers - Round Rock, AZ & Ralph Williams - Skiatook, OK
8. Jon Arviso - Gallup, NM & Vern Begay - Chinle, AZ
9. Erich Rogers - Round Rock, AZ & Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
10. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Terry Doka - Fountain Hills, AZ
Over 40 CR - 0
JRSteer - 7
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
Chance Thomas - Window Rock, AZ
2. Brad Moreno - Kayenta, AZ
3. Kailar Charley - Winslow, AZ
4. Brent Becenti - Rock Point, AZ
5. Jp Prettyboy - Rock Point, AZ
6. Latrell Long - Winslow, AZ
7. Joseph Phillips - Window Rock, AZ
Jr. Breakaway - 28
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
Cassidy Begay - Crown Point, NM
2. Sierra Farland - Tonalea, AZ
3. Trey Begay - Tuba City, AZ
4. Mikal Ashley - Tohatchi, NM
5. Trail Yazzie - Chinle, AZ
6. Brent Becenti - Rock Point, AZ
7. Jaken Todacheenie - Holbrrok, AZ
8. Rance Nez - Chinle, AZ
9. Noah Haven - Window Rock, AZ
10. Brad Moreno - Kayenta, AZ
11. Colben Kinlecheenie - Winslow, AZ
12. Brandon Ben - Peridot, AZ
13. Kash Long - Winslow, AZ
14. Tyler Etsitty - Kayenta, AZ
15. Byron Nez - Ganado, AZ
16. Tonya Tolino - Gallup, NM
17. Trey Nez - Rough Rock, AZ
18. Destinee Bigman - Phoenix, AZ
19. Tia Stevenson - Crownpoint, NM
20. Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
21. Arena Ben - Peridot, AZ
22. Mia Wilson - Shiprock, NM
23. Jaylan Wagner - Crownpoint, NM
24. James Arviso - Gallup, NM
25. Jacauy Hale - Ganado, AZ
26. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
27. Lucas Edgewater - Ganado, AZ
28. Latrell Long - Winslow, AZ
Jr. Barrel Racing - 22
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
Adoncia James - Ganado, AZ
2. Callie Edgewater - Ganado, AZ
3. Sesha Horse Capture - Farmington, NM
4. Julia Begay - Indian Wells, AZ
5. Autumn Dale - Farmington, NM
6. Sweet Pea Jensen - Flagstaff, AZ
7. Ginger Cohea - Skiatook, OK
8. Kamron Gilbert - Kirtland, NM
9. Kaelah Benally - Kirtland, NM
10. Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
11. Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
12. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
13. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
14. Savannah Joe - Sacaton, AZ
15. Hallie Sells - Rough Rock, AZ
16. Jeynelle Dedman - Nazlini, AZ
17. Jayanna White - Ganado, AZ
18. Alexandra Begay - Indian Wells, AZ
19. Mia Wilson - Shiprock, NM
20. Robyn Holgate - Page, AZ
21. Cassidy Begay - Crown Point, NM
22. Sierra Farland - Tonalea, AZ
SRTR - 22
1S. Sat, May 13 2017 9:00AM
1.
Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
2. Ervin Rogers - Taylor, AZ & Wayne Franklin - Yahtahey, NM
3. Ace Roan - Ganado, AZ & Howard Begay - Chambers, AZ
4. Karl Dennison - Tohatchi, NM & Albert Nez - Page, AZ
5. Leon Monroe - Phoenix, AZ & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
6. Ralph Williams - Skiatook, OK & Ed Harry - Wadsworth, NV
7. Alvin Smith - Crownpoint, NM & Ace Roan - Ganado, AZ
8. Larry Willie - Winslow, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
9. Robie Inman - Ketchum, OK & Ed Harry - Wadsworth, NV
10. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
11. Ray Smith - Shiprock, NM & Dave Peshlakai - Naschitti, NM
12. Gil Richardson - Page, AZ & Woody Smith Jr. - Tonopah, AZ
13. Karl Dennison - Tohatchi, NM & Aaron Begay - Higley, AZ
14. Larry Willie - Winslow, AZ & Bennie Bitsui - Indian Wells, AZ
15. Ray Smith - Shiprock, NM & Wayne Franklin - Yahtahey, NM
16. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Bennie Bitsui - Indian Wells, AZ
17. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
18. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
19. Woody Smith Jr. - Tonopah, AZ & Howard Begay - Chambers, AZ
20. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ
21. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
22. Albert Nez - Page, AZ & Art Sells - Chinle, AZ