Peridot, AZ
Bareback - 11
2. Sat, Apr 8 2017 1:00PM
1.
Wyatt Betony - Chinle, AZ
2. J.R. Chino - Mescalero, NM
3. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
4. Jayco Roper - Springfield, OK
5. Clifford Williams - Winslow, AZ
4. Sun, Apr 9 2017 1:00PM
1.
Coby Johns - Okeechobee, FL
2. Cam Bruised Head - Standoff, AB
3. Brandon Yazzie - Snowflake, AZ
4. Tyner Begay - Ganado, AZ
5. Andric Johnson - Round Rock, AZ
6. Jacob Etsitty - Chinle, AZ
Barrel Racing - 42
1S. Sat, Apr 8 2017 8:00AM
1.
Geneva Tsouhlarkis - Crownpoint, NM
2. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
3. Charmayne Gene - Chinle, AZ
4. Patrice Yazzie - Flagstaff, AZ
5. Lanaya Cook - Ganado, AZ
6. Brandee Brugh - New Town, ND
7. Kc Shine Herrera - Scottsdale, AZ
8. Taniah Nez - Ganado, AZ
9. Katrina Wells - Mount Currie, BC
10. Rhonda Padilla - Farmington, NM
11. Kaelah Benally - Kirtland, NM
12. Constance Benally - Indian Wells, AZ
13. Jareth Hale - Ganado, AZ
14. Jannon Hale - Ganado, AZ
15. Fawn Swan - Okanogen, WA
16. Charmayne Billie - Winslow, AZ
17. Rosita Singer - Winslow, AZ
18. Destinee Dale - Farmington, NM
19. Sharaya Edgewater - Ganado, AZ
20. Mariah Begay - Page, AZ
21. Rhonda Alex - Gilbert, AZ
22. Shelby Roan Horse - Buckeye, AZ
2. Sat, Apr 8 2017 1:00PM
1.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
2. Dana Blacksheep - Peoria, AZ
3. Ginger Cohea - Skiatook, OK
4. Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
5. Sallye Williams - Skiatook, OK
6. Deven Sells - Chinle, AZ
7. Kelsey Anderson - Sperry, OK
8. Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
9. Sheila Sells - Kayenta, AZ
10. Sierra Farland - Tonalea, AZ
4. Sun, Apr 9 2017 1:00PM
1.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
2. Kendra Paul - Tohatchi, NM
3. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
4. Kash Pablo - Crown Point, NY
5. Jc Hawk - Scottsdale, AZ
6. Charmaine Kindelay - Peridot, AZ
7. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
8. Raynell Holgate - Page, AZ
9. Ruby Holgate - Flagstaff, AZ
10. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
Bull Riding - 13
2. Sat, Apr 8 2017 1:00PM
1.
Wesley Pablo - Kirtland, NM
2. Lyle Clark - Kayenta, AZ
3. Julius Y. Begay - Shiprock, NM
4. KY Farland - Tonalea, AZ
5. Marshall Jim - Tonalea, AZ
6. Wyatt Betony - Chinle, AZ
7. Ty Toadlena - Jamestown, NM
4. Sun, Apr 9 2017 1:00PM
1.
Andrew Manygoats - Snowflake, AZ
2. Tyner Begay - Ganado, AZ
3. Brennan Tsosie - Kirtland, NM
4. Cain Thomas - Window Rock, AZ
5. Melson Casamero - Crownpoint, NM
6. Levi Irving - Navajo, NM
Calf Roping - 24
2. Sat, Apr 8 2017 1:00PM
1.
Ty Miller - Tahleqoeh, OK
2. Sheldon Jones - Rock Point, AZ
3. Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
4. Roessel Jackson - Many Farms, AZ
5. Aj Haven - Window Rock, AZ
6. Jerome Ben - Tsaile, AZ
7. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
8. Roy Begay - Window Rock, AZ
9. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
3S. Sun, Apr 9 2017 8:00AM
1.
Ed Harry - Wadsworth, NV
2. Gerald Daye - Gallup, NM
3. Ryan Nez - Shiprock, NM
4. Beau Grant - Wingate, NM
5. Steve Brickey - Tahlequah, OK
4. Sun, Apr 9 2017 1:00PM
1.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
2. Justin Tsosie Jr. - Farmington, NM
3. Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Ty Pablo - Crownpoint, NM
5. Casey Stone - Sallisaw, OK
6. Clint Harry - Porterville, CA
7. Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
8. Benson Charley - Crown Point, NM
9. Leroy Etsitty - Kayenta, AZ
10. Michael Bates - Tohatchi, NM
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 39
2. Sat, Apr 8 2017 1:00PM
1.
Charmayne Daniels - Tonopah, AZ
2. Kelsey Anderson - Sperry, OK
3. Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
4. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
5. Sierra Farland - Tonalea, AZ
6. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
7. Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
8. Kaycee Werdel - Chadron, NE
9. Sheila Sells - Kayenta, AZ
10. Taniah Nez - Ganado, AZ
3S. Sun, Apr 9 2017 8:00AM
1.
Mindy Fish - Harrah, OK
2. Kaitlyn Haven - Window Rock, AZ
3. Laci K. Begay - Window Rock, AZ
4. Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
5. Raquel Sells - Kayenta, AZ
6. Renee Tolino - Gallup, NM
7. Chantel Tsinigine - Gilbert, AZ
8. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
9. Michele Morris - Tohatchi, NM
10. Erin Jones - Chinle, AZ
11. Fawn Swan - Okanogen, WA
12. Mariah Begay - Page, AZ
13. Lavina Willie - Gallup, NM
14. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
15. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
16. April Pablo - Crown Point, NM
17. Bobbie Riggs - Bapchule, AZ
18. Arianna Jones - Chinle, AZ
19. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
4. Sun, Apr 9 2017 1:00PM
1.
Sallye Williams - Skiatook, OK
2. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
3. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
4. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
5. Brittany Bird - Cut Bank, MT
6. Shea Herrera - Claremore, OK
7. Jc Hawk - Scottsdale, AZ
8. Raynell Holgate - Page, AZ
9. Shawndeana Smith - Crownpoint, NM
10. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 13
2. Sat, Apr 8 2017 1:00PM
1.
Vince Tsosie - Fruitland, NM
2. Leander Thomas - Window Rock, AZ
3. Robert Burbank - Gallup, NM
4. Ace Long - Ganado, AZ
5. James Hunt Jr - Shiprock, NM
6. Creighton Curley - Window Rock, AZ
4. Sun, Apr 9 2017 1:00PM
1.
Kane Kee - Keams Canyon, AZ
2. Jamore Maryboy - Ganado, AZ
3. Llewellyn Paul - Tohatchi, NM
4. Alan Kole Gobert - Browning, MT
5. Mike Curley - Sanoitee, NM
6. T.O Yazzie - Aneth, UT
7. Sisto Hernandez - Fort Apache, AZ
Sr. Breakaway - 19
1S. Sat, Apr 8 2017 8:00AM
1.
John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
2. Jacob Antone - Crown Point, NM
3. Garry Harrison - Chinle, AZ
4. Joel Maker - Tahlequah, OK
5. Ralph Williams - Skiatook, OK
6. Robie Inman - Ketchum, OK
7. Tia Bruised Head - Scottsdale, AZ
8. Victor Begay - Winslow, AZ
9. Karl Dennison - Tohatchi, NM
10. Art Sells - Chinle, AZ
11. Larson Largo - Chinle, AZ
12. Norman Bates - Tohatchi, NM
13. Alvin Smith - Crownpoint, NM
14. Victor Upshaw Sr - San Carlos, AZ
15. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
16. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ
17. Ed Harry - Wadsworth, NV
18. Woody Smith Jr. - Tonopah, AZ
19. Leon Monroe - Phoenix, AZ
Steer Wrestling - 15
2. Sat, Apr 8 2017 1:00PM
1.
William Fish - Wellston, OK
2. Leander Real Bird - Gilbert, AZ
3. R.J. First Rider - Standoff, AB
4. Jon Wells - Lethbridge, AB
5. Jacob Antone - Crown Point, NM
6. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
7. Jeremiah Martin - Crownpoint, NM
4. Sun, Apr 9 2017 1:00PM
1.
Kyle Smith - Crown Point, NM
2. Marshall Allen - Sheepsprings, NM
3. Casey Stone - Sallisaw, OK
4. Quinton Inman - Ketchum, OK
5. Brandon Bates - Winslow, AZ
6. Michael Bates - Tohatchi, NM
7. Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
8. Jimmie Stone - Sallisaw, OK
Team Penning - 0
Team Roping - 51
2. Sat, Apr 8 2017 1:00PM
1.
Clifford Williams - Winslow, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
2. AJ Ben - San Carlos, AZ & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
3. Rance Nez - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
4. Jon Arviso - Gallup, NM & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
5. Ronnie Ben - Window Rock, AZ & Lyle Ben - Window Rock, AZ
6. Clifford Williams - Winslow, AZ & Lyle Ben - Window Rock, AZ
7. Brandon Ben - Peridot, AZ & Kyle Kindelay - Peridot, AZ
8. Destree Yazzie - Chinle, AZ & Dusty Yazzie - Chinle, AZ
9. Victor Upshaw Jr - San Carlos, AZ & Victor Upshaw Sr - San Carlos, AZ
10. Anthony Holmes - San Carlos, AZ & Kyle Kindelay - Peridot, AZ
3S. Sun, Apr 9 2017 8:00AM
1.
Brandon Ben - Peridot, AZ & Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
2. Brooks Dahozy - Warm Springs, OR & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
3. Gerald Daye - Gallup, NM & Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
4. Wesley Joe - Sacaton, AZ & Jimmy Beatty - White River, AZ
5. TY Thomas - Springfield, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
6. Kaya Hayes - Scottsdale, AZ & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
7. Murphy Yazzie - Yahtahey, NM & Ed Harry - Wadsworth, NV
8. Lamor Joe - Kaibeto, AZ & Lloyd Pahi - Page, AZ
9. Kyle Woody - Mesa, AZ & Kaya Hayes - Scottsdale, AZ
10. Brooks Dahozy - Warm Springs, OR & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
11. Karl Dennison - Tohatchi, NM & Aaron Begay - Higley, AZ
12. Blaine Red Horse - Chinle, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
13. AJ Ben - San Carlos, AZ & Terry Doka - Fountain Hills, AZ
14. Dwight Sells - Chinle, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
15. Derrick Begay - Winslow, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
16. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Steve Romo - Ft. Mcdowell, AZ
17. Wes Dayzie - Tuba City, AZ & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
18. Marco Sells - Rough Rock, AZ & Lucius Sells - Chinle, AZ
19. Rance Nez - Chinle, AZ & Wilbert Nez - Chinle, AZ
20. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
21. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Lucius Sells - Chinle, AZ
22. Gerald Daye - Gallup, NM & Vern Begay - Chinle, AZ
23. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Terry Doka - Fountain Hills, AZ
24. Dwight Sells - Chinle, AZ & Clint Harry - Porterville, CA
25. Wes Dayzie - Tuba City, AZ & Scooter Garcia - Albuquerque, NM
26. Steve Romo - Ft. Mcdowell, AZ & Kyle Romo - Fort Mcdowell, AZ
27. Blaine Red Horse - Chinle, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
28. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Kyle Romo - Fort Mcdowell, AZ
29. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
30. Jon Arviso - Gallup, NM & Vern Begay - Chinle, AZ
31. Derrick Begay - Winslow, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
4. Sun, Apr 9 2017 1:00PM
1.
Colin Begay - Chinle, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
2. Quinton Inman - Ketchum, OK & Hazen Herrera - Claremore, OK
3. Justin Turner - Vinita, OK & Hazen Herrera - Claremore, OK
4. TY Thomas - Springfield, AZ & Clint Harry - Porterville, CA
5. Quinton Inman - Ketchum, OK & Joel Maker - Tahlequah, OK
6. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
7. Justin Turner - Vinita, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
8. Ralph Williams - Skiatook, OK & Joel Maker - Tahlequah, OK
9. Colin Begay - Chinle, AZ & Scooter Garcia - Albuquerque, NM
10. Anthony Holmes - San Carlos, AZ & Ethan Randall - Peridot, AZ
Over 40 CR - 0
JRSteer - 3
1S. Sat, Apr 8 2017 8:00AM
1.
Brent Becenti - Rock Point, AZ
2. Latrell Long - Winslow, AZ
3. Chance Thomas - Window Rock, AZ
Jr. Breakaway - 17
1S. Sat, Apr 8 2017 8:00AM
1.
Jaylan Wagner - Crownpoint, NM
2. Noah Haven - Window Rock, AZ
3. Trey Nez - Rough Rock, AZ
4. Lucas Edgewater - Ganado, AZ
5. Jacauy Hale - Ganado, AZ
6. Brent Becenti - Rock Point, AZ
7. Destinee Bigman - Phoenix, AZ
8. James Arviso - Gallup, NM
9. Brandon Ben - Peridot, AZ
10. Colben Kinlecheenie - Winslow, AZ
11. Trail Yazzie - Chinle, AZ
12. Arena Ben - Peridot, AZ
13. Kash Long - Winslow, AZ
14. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
15. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
16. Byron Nez - Ganado, AZ
17. Sonnaya Upshaw - San Carlos, AZ
Jr. Barrel Racing - 27
1S. Sat, Apr 8 2017 8:00AM
1.
Kaelah Benally - Kirtland, NM
2. Arena Ben - Peridot, AZ
3. Julia Begay - Indian Wells, AZ
4. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
5. Kamron Gilbert - Kirtland, NM
6. Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
7. Destinee Bigman - Phoenix, AZ
8. Jayanna White - Ganado, AZ
9. Alexandra Begay - Indian Wells, AZ
10. Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
11. Sierra Farland - Tonalea, AZ
12. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
13. Amber Snow - Mt. Currie, BC
14. Sonnaya Upshaw - San Carlos, AZ
15. Charlize Little Light - Mount Currie, BC
16. K-Rae Chino - Mescalero, NM
17. Robyn Holgate - Page, AZ
18. Taliyah Crook - Peach Springs, AZ
19. Ginger Cohea - Skiatook, OK
20. Sweet Pea Jensen - Flagstaff, AZ
21. Adoncia James - Ganado, AZ
22. Kiara Begay - Tucson, AZ
23. Savannah Fish - Harrah, OK
24. Audrey Fish - Wellston, OK
25. Savannah Joe - Sacaton, AZ
26. Jeynelle Dedman - Nazlini, AZ
27. Callie Edgewater - Ganado, AZ
SRTR - 13
1S. Sat, Apr 8 2017 8:00AM
1.
Woody Smith Jr. - Tonopah, AZ & John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
2. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
3. Larry Willie - Winslow, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
4. Aaron Begay - Higley, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ
5. Ralph Williams - Skiatook, OK & Ed Harry - Wadsworth, NV
6. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
7. Robie Inman - Ketchum, OK & Ed Harry - Wadsworth, NV
8. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
9. Ralph Williams - Skiatook, OK & Joel Maker - Tahlequah, OK
10. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
11. Robie Inman - Ketchum, OK & Joel Maker - Tahlequah, OK
12. Woody Smith Jr. - Tonopah, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
13. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ