Bareback - 8
|
1. Thu, July 10 2014, 7:00 PM 1.
Ryan Burkinshaw - Hermosa, SD
|
2.
Garret Shadbolt - Merriman, NE
|
4. Fri, July 11 2014, 7:00 PM 1.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
|
2.
Kelcey Nordvold - Ft. Pierre, SD
|
3.
Jake Smith - Piedmont, SD
|
5. Sat, July 12 2014, 7:00 PM 1.
Andrew Hall - Wagner, SD
|
2.
Mark Kenyon - Hayti, SD
|
3.
Lonny Lesmeister - Rapid City, SD
|
|
Barrel Racing - 78
|
1. Thu, July 10 2014, 7:00 PM 1.
Ashely Brewer - Ft. Pierre, SD
|
2.
Josie Blasius - Wall, SD
|
3.
Taylor Barry - Carter, SD
|
4.
Whitney Knippling - Chamberlain, SD
|
5.
Cati Stanko - Gordon, NE
|
6.
Maegan Scherer - Rapid City, SD
|
7.
Wanda Brown - Edgemont, SD
|
8.
Teyton Smith - Dupree, SD
|
9.
Makayla Kroeplin - Highmore, SD
|
10.
Cassie Hicks - Sturgis, SD
|
11.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
12.
Chelsea Sheer - Wall, SD
|
2S. Thu, July 10 2014, 10:00 PM 1.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
|
2.
Wendy Suhn - Hermosa, SD
|
3.
Shari Taggart - Ft. Pierre, SD
|
4.
Becky Amio - New Underwood, SD
|
5.
Pam Hannum - Ft Pierre, SD
|
6.
Lann Shorb - Rapid City, SD
|
7.
Courtney Whitman - Sturgis, SD
|
8.
Cindy Mankin - Gillette, WY
|
9.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
10.
Kathleen Carlson - Kadoka, SD
|
11.
Shanna Simon - Timber Lake, SD
|
12.
Kristie Thorstenson - New Underwood, SD
|
13.
Jill Moody - Pierre, SD
|
14.
Colbee Mohr - Timber Lake, SD
|
3S. Fri, July 11 2014, 10:00 AM 1.
Macy Fuller - Wittmann, AZ
|
2.
Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
|
3.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
4.
Amy Tierney - Oral, SD
|
5.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
6.
Madison Rau - Mobridge, SD
|
7.
Whitney Sprunk - Hermosa, SD
|
8.
Christy Willert - Kadoka, SD
|
9.
Trista Reinert - Wall, SD
|
10.
Brandi Cwach - Geddes, SD
|
11.
Mattee Pauley - Wall, SD
|
12.
Ceri McBaffery - Dupree, SD
|
13.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
14.
Alexandra Smiley - Kadoka, SD
|
15.
Shandel Yordy - Martin, SD
|
16.
Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
|
17.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
18.
Ashley Jaeger - Newell, SD
|
19.
Brook Howell - Belle Fourche, SD
|
20.
Callie Robinson - Moorcroft, WY
|
21.
Kaydin Davis - Dupree, SD
|
22.
Kelsie McInerney - Alzada, MT
|
4. Fri, July 11 2014, 7:00 PM 1.
Anne Simmonsick - Brookings, SD
|
2.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
3.
D'Ann Gehlsen - Mission, SD
|
4.
Jamie Derflinger - Opal, SD
|
5.
Kayellyn Hall - Edgemont, SD
|
6.
Kaylee Gallino - Wasta, SD
|
7.
Annie Fulton - Miller, SD
|
8.
Katie Fisher - Kyle, SD
|
9.
Sammi Berry - Interior, SD
|
10.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
11.
Mariah Weber - Belle Fourche, SD
|
4SA. Fri, July 11 2014, 10:00 PM Slack After 1.
Tanya Talsma - Iona, SD
|
2.
Brandee Wardell - Buffalo, SD
|
3.
Calby Pearman - Parade, SD
|
4.
Haley Anderson - Miles City, MT
|
5.
Laura Lee Anderson - Fallon, MT
|
6.
Taylee Brink - Reva, SD
|
7.
Courtney Birkholtz - Willow Lake, SD
|
5. Sat, July 12 2014, 7:00 PM 1.
Haley Clark - Howard, SD
|
2.
Brooke Steckelberg - Chamberlain, SD
|
3.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
4.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
5.
Shannon Fagerhaug - Plankinton, SD
|
6.
Amy Deichert - Howes, SD
|
7.
Moriah Glaus - Chamberlain, SD
|
8.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
9.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
10.
Sue Sell - Martin, SD
|
11.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
|
12.
Tyann Steckelberg - Chamberlain, SD
|
|
Bull Riding - 19
|
1. Thu, July 10 2014, 7:00 PM 1.
Allen Auer - Whitewood, SD
|
2.
Taylor Miller - Faith, SD
|
3.
Dalten Pflaster - Johnstown, NE
|
4.
Jake Foster - Meadow, SD
|
5.
Rance Johnson - Philip, SD
|
6.
Lane Gambill - Johnstown, NE
|
7.
Tyson Donovan - Sturgis, SD
|
4. Fri, July 11 2014, 7:00 PM 1.
Cameron Middletent - Lower Brule, SD
|
2.
Dalton Abrahamson - Presho, SD
|
3.
Collin Hunt - Interior, SD
|
4.
Clint Nelson - Philip, SD
|
5.
Wyatt Welsh - Prairie City, SD
|
6.
Zach Scofield - Sheridan, WY
|
7.
Neil Muscat - Sundance, WY
|
8.
Levi Mousseau - Presho, SD
|
5. Sat, July 12 2014, 7:00 PM 1.
Dillon Anderson - Sturgis, SD
|
2.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
|
3.
Kyle Hapney - Harrold, SD
|
4.
Levi Schonebaum - Burke, SD
|
|
Calf Roping - 42
|
1. Thu, July 10 2014, 7:00 PM 1.
Lane Blasius - Wall, SD
|
2.
Treg Schaack - Edgemont, SD
|
3.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
|
4.
Billy Gallino - Wasta, SD
|
5.
Samuel Boldon - Oglala, SD
|
6.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
7.
Calder Johnston - Elm Spring, SD
|
8.
Wyatt Schaak - Wall, SD
|
9.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
10.
Jess Clement - Ridgeview, SD
|
11.
Colden Harmon - Ft. Pierre, SD
|
3S. Fri, July 11 2014, 10:00 AM 1.
JD Johnson - Dupree, SD
|
2.
Cameron Irwin - Wittmann, AZ
|
3.
Lane Livermont - Martin, SD
|
4.
Colby Sturgeon - Torrington, WY
|
5.
Chase Lako - Arthur, ND
|
6.
Logan Brown - Miles City, MT
|
7.
Matt Nelson - Colman, SD
|
8.
Cole Robinson - Moorcroft, WY
|
9.
Logan Seifert - Scranton, ND
|
10.
Douglas Lawrence - Timber Lake, SD
|
11.
Trey Young - Dupree, SD
|
12.
Preston Novak - Geddes, SD
|
13.
Tyus Olson - Mud Butte, SD
|
14.
Jason Hubbard - Morecroft, WY
|
15.
Shadow Jensen - Martin, SD
|
16.
John Peterson - Belle Fourche, SD
|
4. Fri, July 11 2014, 7:00 PM 1.
Cotter Kinghorn - Buffalo, WY
|
2.
Brock Belkham - Flandreau, SD
|
3.
Donny Scantling - Buffalo, WY
|
4.
Blake Eggl - Minot, ND
|
5.
Matt Peters - Hot Springs, SD
|
6.
Kelly Eggl - Minot, ND
|
7.
Lee Sivertsen - Flandreau, SD
|
8.
Will Smith - Gordon, NE
|
5. Sat, July 12 2014, 7:00 PM 1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
2.
Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
|
3.
Blake Eliason - Gregory, SD
|
4.
Rex Treeby - Hecla, SD
|
5.
Dallas Louden - Martin, SD
|
6.
Colton Musick - Pierre, SD
|
7.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
|
Goat Tying - 38
|
1. Thu, July 10 2014, 7:00 PM 1.
Georgia Diez - Phoenix, AZ
|
2.
Karissa Rayhill - Martin, SD
|
3.
Hannah Haugen - Weatherford, OK
|
4.
Katy Miller - Faith, SD
|
5.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
|
6.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
|
7.
Shayna Miller - Faith, SD
|
8.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
3S. Fri, July 11 2014, 10:00 AM 1.
Allison Wittkopp - Circle, MT
|
2.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
3.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
4.
Macy Fuller - Wittmann, AZ
|
5.
Lacey Hewitt - Newell, SD
|
6.
Brandi Cwach - Geddes, SD
|
7.
Megan Belus - Buffalo, WY
|
8.
Baili Collins - Leedey, OK
|
9.
Amy Tierney - Oral, SD
|
10.
Jordan Miller - Gillette, WY
|
11.
Katie Doll - Prairie City, SD
|
12.
Lacey Tech - Fairfax, SD
|
13.
Shandel Yordy - Martin, SD
|
4. Fri, July 11 2014, 7:00 PM 1.
Shaylee Hance - Chadron, NE
|
2.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
3.
Jamie Britton - Nisland, SD
|
4.
Rieley Maier - Bowdle, SD
|
5.
Tarin Hupp - Huron, SD
|
6.
Annie Fulton - Miller, SD
|
7.
Taylee Brink - Reva, SD
|
8.
Chelsey Kelly - Dupree, SD
|
9.
Laramie Jackson - Rozet, WY
|
10.
Kayellyn Hall - Edgemont, SD
|
5. Sat, July 12 2014, 7:00 PM 1.
Kailey Sawvell - Quinn, SD
|
2.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
3.
Breeanna Roberts - Rapid City, SD
|
4.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
5.
Tawny Barry - Carter, SD
|
6.
Danielle Schubert - Pierre, SD
|
7.
Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
|
|
Ladies Breakaway - 102
|
1. Thu, July 10 2014, 7:00 PM 1.
Karlie Robertson - Caputa, SD
|
2.
Cati Stanko - Gordon, NE
|
3.
Savannah Johnston - Elm Springs, SD
|
4.
Trynity Robertson - Caputa, SD
|
5.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
6.
Chelsea Sheer - Wall, SD
|
7.
Cheyenne Brown - Ponca, NE
|
8.
Hannah Haugen - Weatherford, OK
|
9.
Haley Brown - Ponca, NE
|
10.
Cassie Crowser - Whitewood, SD
|
11.
Whitney Knippling - Chamberlain, SD
|
12.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
|
2S. Thu, July 10 2014, 10:00 PM 1.
Georgia Diez - Phoenix, AZ
|
2.
Kristie Thorstenson - New Underwood, SD
|
3.
Colbee Mohr - Timber Lake, SD
|
4.
Elsie Fortune - Interior, SD
|
5.
Katy Miller - Faith, SD
|
6.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
7.
Shanna Simon - Timber Lake, SD
|
8.
Brenda White - Oelrichs, SD
|
9.
Hanna Brown - Faith, SD
|
10.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
11.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
|
12.
Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
13.
Shayna Miller - Faith, SD
|
3S. Fri, July 11 2014, 10:00 AM 1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
|
2.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
3.
Shandel Yordy - Martin, SD
|
4.
Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
|
5.
Allison Wittkopp - Circle, MT
|
6.
Kari Jo Lawrence - Timber Lake, SD
|
7.
Jennifer Gale - Hartford, SD
|
8.
Jordan Miller - Gillette, WY
|
9.
Tobi Dunlavey - Piedmont, SD
|
10.
Megan Belus - Buffalo, WY
|
11.
Baili Collins - Leedey, OK
|
12.
Andie Hubbard - Morecroft, WY
|
13.
Jacque Murray - Isabel, SD
|
14.
Trista Reinert - Wall, SD
|
15.
Tess Steedley - Sundance, WY
|
16.
Ceri McBaffery - Dupree, SD
|
17.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
18.
Mattee Pauley - Wall, SD
|
19.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
20.
Ava Rankin - Belle Fourche, SD
|
21.
Bridget Howell - Belle Fourche, SD
|
22.
Sarah Porch - Wanblee, SD
|
23.
Callie Robinson - Moorcroft, WY
|
24.
Alexandra Smiley - Kadoka, SD
|
25.
Amy Tierney - Oral, SD
|
26.
Jordan Tierney - Oral, SD
|
27.
Katie Doll - Prairie City, SD
|
28.
Rayel Livermont - Martin, SD
|
29.
Brandi Cwach - Geddes, SD
|
30.
Shayla Howell - Belle Fourche, SD
|
31.
Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
|
32.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
|
33.
Macy Fuller - Wittmann, AZ
|
34.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
35.
Lacey Hewitt - Newell, SD
|
36.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
37.
Brook Howell - Belle Fourche, SD
|
4. Fri, July 11 2014, 7:00 PM 1.
Elizabeth Baker - Box Elder, SD
|
2.
Danni Jo Hinman - Hay Springs, NE
|
3.
Jana Jasper - Colome, SD
|
4.
Brooke Nelson - Philip, SD
|
5.
Laramie Jackson - Rozet, WY
|
6.
Mariah Weber - Belle Fourche, SD
|
7.
Annie Fulton - Miller, SD
|
8.
Sierra Correll - Edgemont, SD
|
9.
Shaylee Hance - Chadron, NE
|
10.
Tarin Hupp - Huron, SD
|
11.
Rieley Maier - Bowdle, SD
|
4SA. Fri, July 11 2014, 10:00 PM Slack After 1.
Calby Pearman - Parade, SD
|
2.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
3.
Taylee Brink - Reva, SD
|
4.
Stormie Milne - Brookings, SD
|
5.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
6.
Courtney Birkholtz - Willow Lake, SD
|
7.
Tanya Talsma - Iona, SD
|
8.
Kaycee Nelson - Buffalo, SD
|
9.
Trista Berry - Rapid City, SD
|
10.
Kayla Nelson - Bowman, ND
|
11.
Haley Anderson - Miles City, MT
|
12.
Jamie Britton - Nisland, SD
|
13.
Callie Britton - Buffalo, SD
|
14.
Anna Mae Lange - Belle Fourche, SD
|
5. Sat, July 12 2014, 7:00 PM 1.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
2.
Samantha Christensen - Cowley, WY
|
3.
Tana Bonnet - Isabel, SD
|
4.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
5.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
6.
Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
|
7.
Amy Deichert - Howes, SD
|
8.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
|
9.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
10.
Danielle Schubert - Pierre, SD
|
11.
Syerra Christensen - Kennebec, SD
|
12.
Tawny Barry - Carter, SD
|
13.
Helen Breitag - Pierre, SD
|
14.
Moriah Glaus - Chamberlain, SD
|
15.
Breeanna Roberts - Rapid City, SD
|
|
Mixed Team Roping - 49
Saddle Bronc - 24
|
1. Thu, July 10 2014, 7:00 PM 1.
Jake Moreland - Spearfish, SD
|
2.
Seth Longbrake - Howes, SD
|
3.
Wyatt Kammerer - Philip, SD
|
4.
Eric Gewecke - Red Owl, SD
|
5.
Jacob Kammerer - Philip, SD
|
6.
Jordan Hunt - Faith, SD
|
7.
Reed Johnson - Philip, SD
|
8.
Kash Deal - Dupree, SD
|
4. Fri, July 11 2014, 7:00 PM 1.
Jade Maier - Bowdle, SD
|
2.
Dylan Scofield - Philip, SD
|
3.
Tucker Whitney - Iona, SD
|
4.
Shadow Jensen - Martin, SD
|
5.
Dillon Schroth - Buffalo Gap, ND
|
6.
Travis Schroth - Buffalo Gap, SD
|
7.
Jay Longbrake - Dupree, SD
|
8.
Jedidiah Rice - Edgemont, SD
|
9.
Jesse Wilson - Kyle, SD
|
5. Sat, July 12 2014, 7:00 PM 1.
Tate Longbrake - Dupree, SD
|
2.
Trevor Thybo - Belle Fourche, SD
|
3.
Kyle Hapney - Harrold, SD
|
4.
Cole Hindman - Belvidere, SD
|
5.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
|
6.
Bodhi Lytle - Reva, SD
|
7.
Justin Mark - Box Elder, SD
|
|
Sr. Breakaway - 31
|
1. Thu, July 10 2014, 7:00 PM 1.
Billy Gallino - Wasta, SD
|
2.
Bryce Sigman - Sturgis, SD
|
3.
Bart Ness - Kennebec, SD
|
4.
Gordon Good - Long Valley, SD
|
5.
Jake Longbrake - Dupree, SD
|
6.
Jb Lord - Sturgis, SD
|
3S. Fri, July 11 2014, 10:00 AM 1.
Bob Burke - Sundance, WY
|
2.
Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
|
3.
Len Hofer - Piedmont, SD
|
4.
Chuck Nelson - Hartford, SD
|
5.
Gerald McInerney - Sundance, WY
|
6.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
7.
Paul Tierney - Oral, SD
|
8.
Rich Steedley - Sundance, WY
|
4. Fri, July 11 2014, 7:00 PM 1.
Scott Lammers - Hermosa, SD
|
2.
Mark Fulton - Miller, SD
|
3.
Scott Hollenbeck - Winner, SD
|
4.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
|
5.
Mike Nelson - Philip, SD
|
6.
Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
|
7.
Kirk Ford - Huron, SD
|
8.
Kelly Eggl - Minot, ND
|
9.
Jim Hale - White Owl, SD
|
5. Sat, July 12 2014, 7:00 PM 1.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
|
2.
John Dean - Platte, SD
|
3.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
|
4.
Jerry Sharp - Long Valley, SD
|
5.
Gary Zilverberg - Holabird, SD
|
6.
Clifford Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
7.
Terry McPherson - Piedmont, SD
|
8.
Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
|
|
Steer Wrestling - 36
|
1. Thu, July 10 2014, 7:00 PM 1.
Allen Good - Long Valley, SD
|
2.
Eli Lord - Sturgis, SD
|
3.
Clay Schaak - Wall, SD
|
4.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
5.
Wyatt Schaak - Wall, SD
|
6.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
7.
Colden Harmon - Ft. Pierre, SD
|
8.
Tee Burress - Piedmont, SD
|
9.
Carson Good - Long Valley, SD
|
10.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
|
11.
Calder Johnston - Elm Spring, SD
|
12.
Jb Lord - Sturgis, SD
|
13.
Billy Gallino - Wasta, SD
|
3S. Fri, July 11 2014, 10:00 AM 1.
JD Johnson - Dupree, SD
|
2.
Brice Carmichael - Meadow, SD
|
3.
Jd Struxness - Oral, SD
|
4.
Tucker Chytka - Belle Fourche, SD
|
5.
Simon Quackenbush - Circle, MT
|
6.
Lane Livermont - Martin, SD
|
7.
Vance Steedley - Sundance, WY
|
8.
Blake Williams - Piedmont, SD
|
4. Fri, July 11 2014, 7:00 PM 1.
Tom Hunt - Eagle Butte, SD
|
2.
Clint Nelson - Philip, SD
|
3.
Jj Hunt - Ridgeview, SD
|
4.
Tye Hale - Faith, SD
|
5.
Ace Berry - Rapid City, SD
|
6.
Tee Hale - White Owl, SD
|
7.
Mike Wiedman - St Charles, SD
|
8.
Jerod Schwarting - White River, SD
|
5. Sat, July 12 2014, 7:00 PM 1.
Tate Cowan - Ft. Pierre, SD
|
2.
Brandon Spencer - Pierre, SD
|
3.
Matthew Moser - Wolsey, SD
|
4.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
5.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
6.
Ty Ollerich - Hartford, SD
|
7.
Dean Moncur - Sturgis, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 53
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|