Oelrichs, SD 2
Bareback - 1
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Cole Puckett - Kyle, SD
Barrel Racing - 24
1S. Sun, Sept 10 2017 10:00AM
1.
Kimberly Bail - Camp Crook, SD
2. Amy Holmes - New Underwood, SD
3. Hallie Kroeplin - Highmore, SD
4. Lindsey O'Keefe - Torrington, WY
5. Kassidy Williams - Pinedale, WY
6. Deb Thompson - Gordon, NE
7. Jessica Holmes - Buffalo, SD
8. Becky Barry - Belle Fourche, SD
9. Wendy Suhn - Hermosa, SD
10. Krystal Dorsey - Isabel, SD
11. Siarra Johnson - Castlewood, SD
12. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
13. Tearnee Nelson - Faith, SD
14. Rachel Dahl - Volin, SD
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Samantha Jorgenson - Watford City, ND
2. Wanda Brown - Edgemont, SD
3. Wacey Brown - Piedmont, SD
4. Karissa Rayhill - Martin, SD
5. Jaymi Meeks - Scenic, SD
6. Kaylee Gallino - Wasta, SD
7. Jenna Humble - Mud Butte, SD
8. Amy Wilcox - Howes, SD
9. Jodi Nelson - Hartford, SD
10. Taylor Bothwell - Pierre, SD
Bull Riding - 4
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Dalton Lessert - Martin, SD
2. Neil Muscat - Wall, SD
3. Lyle Dillon - Martin, SD
4. Clint Nelson - Philip, SD
Calf Roping - 10
1S. Sun, Sept 10 2017 10:00AM
1.
Brent Woodward - Dupree, SD
2. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
3. Logan Brown - Miles City, MT
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Thane Lockhart - Oelrichs, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Cole Fulton - Miller, SD
4. Trey Young - Dupree, SD
5. Dallas Louden - Martin, SD
6. Tarin Arneson - Enning, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD
Goat Tying - 10
1S. Sun, Sept 10 2017 10:00AM
1.
Tatum Lauing - Oral, SD
2. Jessica Applegarth - Purdum, NE
3. Tearnee Nelson - Faith, SD
4. Kaycee Monnens - Hulett, WY
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Reata Beck - Albin, WY
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Brianna Williams - Buffalo, SD
2. Amy Tierney - Oral, SD
3. Jordan Tierney - Oral, SD
4. Karissa Rayhill - Martin, SD
Ladies Breakaway - 30
1S. Sun, Sept 10 2017 10:00AM
1.
Kaycee Wilking - Hartford, SD
2. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
3. Tierny Hamlin - Highmore, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
6. Jessica Holmes - Buffalo, SD
7. Whitney Knippling - Spearfish, SD
8. Rylee Jo Rutten - Colome, SD
9. Syerra Christensen - Kennebec, SD
10. Tearnee Nelson - Faith, SD
11. Reata Beck - Albin, WY
12. Summer Henry - Interior, SD
13. Brenda White - Oelrichs, SD
14. Megan Steiger - Rapid City, SD
15. Jessica Applegarth - Purdum, NE
16. Cassidy March - Hot Springs, SD
17. Rachel Tiedeman - Rapid City, SD
18. Kaycee Monnens - Hulett, WY
19. Peggy Garman - Sundance, WY
20. Tatum Lauing - Oral, SD
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Amy Tierney - Oral, SD
2. Taylor Bothwell - Pierre, SD
3. Jordan Tierney - Oral, SD
4. Brooke Nelson - Philip, SD
5. Alex Christen - Elwood, NE
6. Jennifer Gale - Humboldt, SD
7. Reann Crane - Whitewood, SD
8. Hannah Hostutler - Midland, SD
9. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
10. Karissa Rayhill - Martin, SD
Mixed Team Roping - 23
1S. Sun, Sept 10 2017 10:00AM
1.
Kim Hofer - Rozet, WY & Marty Burress - Piedmont, SD
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
4. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Jade Nelson - Midland, SD
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
7. Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
8. Danni Jo Hinman - Hay Springs, NE & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
9. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Cash Hetzel - Lemmon, SD
10. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Barry Knippling - Chamberlain, SD
11. Reata Beck - Albin, WY & Bodie Mattson - Sturgis, SD
12. Lindsey O'Keefe - Torrington, WY & Levi O'Keefe - Torrington, WY
13. Brenda White - Oelrichs, SD & Dan Lindsey - Chadron, NE
14. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
2. Amy Tierney - Oral, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
3. Mike Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
4. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
5. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
6. Tee Hale - Union Center, SD & Alex Christen - Elwood, NE
7. Hannah Hostutler - Midland, SD & Clint Nelson - Philip, SD
8. Jordan Tierney - Oral, SD & Grady Egly - Oelrichs, SD
9. Jennifer Gale - Humboldt, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
Saddle Bronc - 4
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
2. Clint Nelson - Philip, SD
3. Travis Schroth - Buffalo Gap, SD
4. John Thelen - Mitchell, SD
Sr. Breakaway - 22
1S. Sun, Sept 10 2017 10:00AM
1.
Bogie Webb - Volin, SD
2. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. Chuck Hamlin - Highmore, SD
5. Scott Reiners - Lennox, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. John Hoven - McLaughlin, SD
8. Gary Zilverberg - Holabird, SD
9. John Dean - Platte, SD
10. Jay Mattson - Sturgis, SD
11. Steve Klein - Sioux Falls, SD
12. Chuck Nelson - Hartford, SD
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Kirk Ford - Piedmont, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD
4. Len Hofer - Piedmont, SD
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Bart Ness - Kennebec, SD
7. Jim Hale - White Owl, SD
8. Mike Nelson - Philip, SD
9. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
10. Scott Lammers - Hermosa, SD
Steer Wrestling - 17
1S. Sun, Sept 10 2017 10:00AM
1.
Carson Good - Long Valley, SD
2. Denton Good - Long Valley, SD
3. Calder Johnston - Elm Springs, SD
4. Jace Christensen - Flandreau, SD
5. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
6. Brent Woodward - Dupree, SD
7. Todd Suhn - Hermosa, SD
8. Lane Stirling - Buffalo, SD
9. Justin Boll - Hartford, SD
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Kody Woodward - Dupree, SD
2. Clint Nelson - Philip, SD
3. Eli Lord - Sturgis, SD
4. Tye Hale - Faith, SD
5. Tee Hale - Union Center, SD
6. Cole Fulton - Miller, SD
7. Grady Egly - Oelrichs, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
Team Penning - 11
1TP. Sun, Sept 10 2017 12:00PM
1.
Rachel Dahl - Volin, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Doni Zeller -
2. Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Robert Devitt -
3. Tom Varilek - Geddes, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Kaycee Wilking -
4. Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann - White Lake, SD & Clinton Olinger -
5. Jay Reurink - Colton, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer -
6. Larry Fossum - Hartford, SD & James Kuiper - Canton, SD & Emily Rosenthal -
7. Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Jeff Searles -
8. Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
9. Randall Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge - Tea, SD & Katie Anderson -
10. Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & John Dean -
11. Gary Garbe - Alpena, SD & Morgan Tebay - Alpena, SD & Rick Tebay -
Team Roping - 25
1S. Sun, Sept 10 2017 10:00AM
1.
Levi O'Keefe - Torrington, WY & Jade Nelson - Midland, SD
2. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
3. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
4. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Tim Nutter - Rapid City, SD & Rio Nutter - Rapid City, SD
6. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
8. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jeff Carney - Piedmont, SD
9. Wade Monnens - Hulett, WY & Logan Brown - Miles City, MT
10. Braden Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
11. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
12. Denton Good - Long Valley, SD & Carson Good - Long Valley, SD
13. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
14. Scott White - Oelrichs, SD & Dan Lindsey - Chadron, NE
15. Lane Stirling - Buffalo, SD & Jesse Bail - Camp Crook, SD
2. Sun, Sept 10 2017 1:00PM
1.
Tyrell Moody - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
2. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
3. Dalton Lessert - Martin, SD & Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD
4. Grady Egly - Oelrichs, SD & Wyatt Schaack - Quinn, SD
5. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
6. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
9. Bart Ness - Kennebec, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
10. Eli Lord - Sturgis, SD & Paul Greimsman - Piedmont, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0