Lower Brule, SD
Bareback - 3
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Jim Bob Ellsworth - Ft. Thompson, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Mike Fred - Killdeer, ND
Barrel Racing - 32
1S. Fri, Aug 11 2017 1:00PM
1.
Hallie Fulton - Miller, SD
2. Jami Addison - Midland, SD
3. Katie Hostutler - Midland, SD
4. Jill Moody - Pierre, SD
5. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
6. Jenny Belkham - Blunt, SD
7. Madi Waln - Martin, SD
8. Summer Kosel - Glenham, SD
9. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
10. Ashley Coulter - Brookings, SD
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Karissa Rayhill - Martin, SD
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Rachel Dahl - Volin, SD
6. Kailee Webb - Isabel, SD
7. Jaymi Meeks - Scenic, SD
8. Shannon Porch-Reinert - Wanblee, SD
9. Becky Barry - Belle Fourche, SD
10. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
11. Nellie O'Dea - Mission, SD
12. Cydney Peterson - Minot, ND
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Bree Roberts - Ridgeview, SD
2. Taylor Barry - Carter, SD
3. Amy Wilcox - Howes, SD
4. Kaylee Williams - Faith, SD
5. Josey Aasby - Highmore, SD
6. Lindsey O'Keefe - Torrington, WY
7. Sydney Maher - Timber Lake, SD
8. Renee Ecoffey - Wounded Knee, SD
9. Callie Robinson - Moorcroft, WY
10. Shyann Russel - Gillette, WY
Bull Riding - 8
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Kyle Blume - Redfield, SD
2. Dewey O'Dea - Mission, SD
3. Lyle Dillon - Martin, SD
4. Kaler Kirkie - Chamberlain, SD
5. Kyle Friese - Wessington Springs, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Dustin Thompson - Mitchell, SD
2. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
Calf Roping - 26
1S. Fri, Aug 11 2017 1:00PM
1.
Justin Scofield - Wessington Springs, SD
2. Chase Lako - Arthur, ND
3. Jess Woodward - Dupree, SD
4. Cole Fulton - Miller, SD
5. Trey Young - Dupree, SD
6. Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
7. Brent Belkham - Blunt, SD
8. Blake Eggl - Minot, ND
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Tarin Arneson - Enning, SD
2. Sawyer Strand - Harrisburg, SD
3. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
4. Brent Woodward - Dupree, SD
5. Jason Lawrence - Washburn, ND
6. Braeden Edleman - Huron, SD
7. Samuel Boldon - Oglala, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Sterling Lee - Rhame, ND
2. Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
3. Dallas Louden - Martin, SD
4. Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Tyler Fagerhaug - Wessington Springs, SD
6. Matt Peters - Oral, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD
8. Cole Robinson - Moorcroft, WY
9. Jesse Clement - Ridgeview, SD
10. Kourt Starr - Dupree, SD
11. Rex Treeby - Hecla, SD
Goat Tying - 15
1S. Fri, Aug 11 2017 1:00PM
1.
Tearnee Nelson - Faith, SD
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Chelsey Kelly - Dupree, SD
4. Tarin Hupp - Huron, SD
5. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
6. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
7. Karissa Rayhill - Martin, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Tawny Barry - Carter, SD
2. Callie Aamot - Desmet, SD
3. Lacey Tech - Fairfax, SD
4. Kaylee Williams - Faith, SD
5. Jazz McGirr - Huron, SD
Ladies Breakaway - 48
1S. Fri, Aug 11 2017 1:00PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Vanzi Knippling - Chamberlain, SD
3. Jenny Belkham - Blunt, SD
4. Hallie Fulton - Miller, SD
5. Kassie Kautzman - Walcott, ND
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
7. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
8. Tearnee Nelson - Faith, SD
9. Laura Hunt - Ridgeview, SD
10. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
11. Hanna Hostutler - Midland, SD
12. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
13. Reann Crane - Whitewood, SD
14. Jami Addison - Midland, SD
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Lexy Williams - Sturgis, SD
2. Kristy Lawrence - Washburn, ND
3. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
4. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
5. Katie Jo Morgan - Valentine, NE
6. Jacey Hupp - Huron, SD
7. Cydney Peterson - Minot, ND
8. Carole Hollers - Sturgis, SD
9. Syerra Christensen - Kennebec, SD
10. Megan Steiger - Rapid City, SD
11. Tarin Hupp - Huron, SD
12. Katie Lensegrav - Interior, SD
13. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
14. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
15. Whitney Knippling - Spearfish, SD
16. Sidney Carey - Oral, SD
17. Courtney Peters - Hot Springs, SD
18. Kallie Carey - Huron, SD
19. Taylor Bothwell - Pierre, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Tierney Hamlin - Highmore, SD
2. Anna Jorgenson - Watford City, ND
3. Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
4. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
5. Sierra Lee - Rhame, ND
6. Calby Pearman - Parade, SD
7. Jazz McGirr - Huron, SD
8. Breelyn Cowan - Highmore, SD
9. Jacque Peterson - Isabel, SD
10. Bailey Peterson - Parade, SD
11. Callie Robinson - Moorcroft, WY
12. Tawny Barry - Carter, SD
13. Josey Aasby - Highmore, SD
14. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
15. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
Mixed Team Roping - 26
1S. Fri, Aug 11 2017 1:00PM
1.
Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
4. Teil Glaus - Chamberlain, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
5. Kassie Kautzman - Walcott, ND & Chase Lako - Arthur, ND
6. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
7. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
8. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
9. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
10. Kim Hofer - Rozet, WY & Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Katie Jo Morgan - Valentine, NE & Josh Whipple - St. Francis, SD
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
4. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
5. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
6. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
7. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
8. Sidney Carey - Oral, SD & Shawn Carey - Highmore, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Lorita Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
2. Callie Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
3. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
4. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
5. Lindsey O'Keefe - Torrington, WY & Levi O'Keefe - Torrington, WY
6. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Jade Nelson - Midland, SD
8. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Jd Gerard - Kennebec, SD
Saddle Bronc - 9
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Kolton Salonen - Gregory, SD
2. John Thelen - Mitchell, SD
3. Trampus Thompson - Sturgis, SD
4. Jeremy Meeks - Scenic, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
2. Jesse Wilson - Martin, SD
3. Rhett Fanning - Martin, SD
4. Kyle Hapney - Harrold, SD
5. Lane Hall - Winner, SD
Sr. Breakaway - 34
1S. Fri, Aug 11 2017 1:00PM
1.
Jay Mattson - Sturgis, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Scott Reiners - Lennox, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD
5. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
6. Bart Ness - Kennebec, SD
7. John Dean - Platte, SD
8. Gary Zilverberg - Holabird, SD
9. Marty Jandreau - Kennebec, SD
10. Steve Klein - Sioux Falls, SD
11. Kelly Eggl - Minot, ND
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
3. Len Hofer - Piedmont, SD
4. Shawn Carey - Highmore, SD
5. Ken White - Fountain Hills, AZ
6. Aryln Lawrence - Mobridge, SD
7. Bogie Webb - Volin, SD
8. JD Williams - Faith, SD
9. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
10. Lynn McNenny - Sturgis, SD
11. Scott Lammers - Hermosa, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
John Hoven - McLaughlin, SD
2. Court Sears - Nenzel, NE
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. Jim Hale - White Owl, SD
5. Scott Hollenbeck - Winner, SD
6. Kirk Ford - Piedmont, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD
8. Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
9. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
10. Mike Nelson - Philip, SD
11. Harold Gerdes - Hecla, SD
12. Chuck Hamlin - Highmore, SD
Steer Wrestling - 21
1S. Fri, Aug 11 2017 1:00PM
1.
JJ Hunt - Ridgeview, SD
2. Teil Glaus - Chamberlain, SD
3. Cole Fulton - Miller, SD
4. Kade Kinsella - Pierre, SD
5. Brent Belkham - Blunt, SD
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Tye Hale - Faith, SD
2. Bryce Dibbern - Amherst, NE
3. Jason Hapney - Harrold, SD
4. Tee Hale - Union Center, SD
5. Luke Heninger - Ft. Pierre, SD
6. Sawyer Strand - Harrisburg, SD
7. Brent Woodward - Dupree, SD
8. Cameron Fanning - Olivet, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Justin Boll - Hartford, SD
2. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Jace Christensen - Flandreau, SD
5. Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
6. Brandon Spencer - Pierre, SD
7. TY Ollerich - Hartford, SD
8. Sterling Lee - Rhame, ND
Team Penning - 14
1S. Fri, Aug 11 2017 1:00PM
1.
Morgan Tebay - Alpena, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Clinton Olinger -
2. Harold Fischer - Vermillion, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Jay Reurink -
3. Scott Reiners - Lennox, SD & Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Claude Roebuck -
4. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Lane Fawcett -
5. Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn -
6. John Dean - Platte, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Mick Varilek -
7. Lindsay Borgmann - Mt. Vernon, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann -
8. Bogie Webb - Volin, SD & Rachel Dahl - Volin, SD & Doni Zeller -
9. Bud Brozik - Gregory, SD & Tucker Ashley - Pukwanna, SD & Bart Blum -
10. Terry Trower - Dell Rapids, SD & Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Robert Devitt -
11. Jeff Searles - Centerville, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Daryl Hammerstrom -
12. Tom Varilek - Geddes, SD & Tom Jones - Viborg, SD & Steve Klein -
13. Katie Anderson - Plankinton, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
14. Nick Coulter - Brookings, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Shelby Strand -
Team Roping - 31
1S. Fri, Aug 11 2017 1:00PM
1.
Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
2. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
3. Bodey Waln - Martin, SD & Joe Waln - Martin, SD
4. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Ft. Yates, ND
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Cal Peterson - Parade, SD
6. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
7. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
8. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
9. Tyrell Moody - Edgemont, SD & Ty Talsma - Avon, SD
2. Fri, Aug 11 2017 7:00PM
1.
Josh Whipple - St. Francis, SD & Ken White - Fountain Hills, AZ
2. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Clint Harry - Eagle Butte, SD
5. Dalton Lessert - Martin, SD & Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD
6. Luke Heninger - Ft. Pierre, SD & Jason Hapney - Harrold, SD
7. Pearson Wientjes - Mound City, SD & Razen Merrill - Piedmont, SD
8. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
9. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
10. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
3. Sat, Aug 12 2017 1:00PM
1.
Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Colby Hetzel - Lemmon, SD
4. Jace Booth - Timber Lake, SD & Kelen Gesinger - Eagle Butte, SD
5. Wroper Kosel - Glenham, SD & Kyle Stoddard - Ft. Pierre, SD
6. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
7. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
8. Levi O'Keefe - Torrington, WY & Jade Nelson - Midland, SD
9. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
11. Dalton Sheridan - Faith, SD & Cody Trainor - Red Owl, SD
12. TY Ollerich - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0