Irene, SD
Bareback - 1
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Blake Moore - Tekamah, NE
Barrel Racing - 45
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Kelly Luedemann - Hanover, MN
2. Sherry Wyffels - Watkins, MN
3. Sydney Davidson - Parkston, SD
4. Kiley Dalchow - Mayer, MINNESOTA
5. Keva Lindquist - Burke, SD
6. Dessie Taylor - Brookings, SD
7. Teegan Wyffels - Watkins, MN
8. Rachel Dahl - Volin, SD
9. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
10. Raelin Jurgens - Parker, SD
11. Jennika Arnes - Brandon, SD
12. Morgan Janisch - Lake City, SD
13. Shelby Vinson - Sioux City, SD
14. Dori Hollenbeck - Winner, SD
15. Cheyenne Brown - Ponca, NE
16. Haley Brown - Ponca, NE
2S. Sat, June 24 2017 9:00AM
1.
Kallie Carey - Huron, SD
2. McKayla Lucas - Jordan, MN
3. Jena Garwood - Atkinson, NE
4. Jenna Houseman - Canby, MN
5. Beth Eliason - Gregory, SD
6. Ashley Coulter - Brookings, SD
7. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
8. Tiffany Browder - Avon, SD
9. Jaylee Simonson - Dunning, NE
10. Mariah Rud - Prior Lake, MN
11. Mallory Gross - Rush City, MN
12. Jenny Belkham - Blunt, SD
13. Carole Hollers - Sturgis, SD
14. Misty Brown - Valentine, NE
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
Emily Kruger - Beaver Creek, MN
2. Katie Lukes - Parker, SD
3. Sydney Maher - Timber Lake, SD
4. Sarah Rose - Volga, SD
5. Lauren Athmann - Independence, MN
6. Carrie Dieters - Larchwood, SD
7. Brenda Deters - Colton, SD
8. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
9. Jojo Wagner - Hillman, MN
10. Kinsley Adams - Brandon, SD
11. Cindy Loiseau - Egan, SD
12. Mercedes Wessels - Crosslake, MN
13. Carly Kirkpatrick - Winner, SD
14. Jackie Beeson - Wagner, SD
15. Morgan Chappell - Boscobel, WI
Bull Riding - 16
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Cody Moore - Hartford, SD
2. Matt Powers - Woodbine, IA
3. Seth York - Freeman, SD
4. Seth Anderson - Salem, SD
5. Justin Pabst - Sioux Falls, SD
6. Seth Sperling - Canistota, SD
7. Luke Backer - Norfolk, NE
8. Zane Whitney - Iona, SD
9. Matt Munkvold - Menno, SD
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
Adonis Ruml - Howard, SD
2. Ryan Walter - Tyndall, SD
3. Jeremy Havranek - Dante, SD
4. Terry Pollard - Mt. Vernon, SD
5. Kolton Lee - Viborg, SD
6. Dylan Schleske - Fergus Falls, MN
7. Wyatt Perry - Bancroft, SD
Calf Roping - 25
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Rex Treeby - Hecla, SD
2. Wyatt Treeby - Hecla, SD
3. Chayse McKenney - Parker, SD
4. Braeden Edleman - Huron, SD
5. Cody Larsen - Hyannis, NE
2S. Sat, June 24 2017 9:00AM
1.
Matt Elliott - Sparks, NE
2. Terry Graff - Long Pine, NE
3. Cody Rieker - Lexington, NE
4. Chance Locken - Reedsburg, WI
5. Miles Garwood - Atkinson, NE
6. Chip Wilson - Arthur, NE
7. Casey Hume - Brodhead, WI
8. Matt Nelson - Colman, SD
9. Brent Belkham - Blunt, SD
10. Patrick Martin - Lexington, NE
11. Boe Brown - Valentine, NE
12. Jess Hume - Orfordville, WI
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
Austin Bown - Arcadia, WI
2. Rance Johnson - Philip, SD
3. Reed Johnson - Philip, SD
4. Todd Rose - Volga, SD
5. Mikey Loiseau - Egan, SD
6. Jamie Thompson - Brookings, SD
7. Ron Skovly - Aurora, SD
8. Emmett Davis - Estelline, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 52
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Savanna Glaus - Chamberlain, SD
2. Makenzie Wilson - Arthur, NE
3. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
4. Rylee Rich - Ponca, NE
5. Haley Brown - Ponca, NE
6. Cheyenne Brown - Ponca, NE
7. Maysa Davidson - Parkston, SD
8. Morgan Janisch - Lake City, SD
9. Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
10. Jordan Halvorson - Madison, MN
11. Jennika Arnes - Brandon, SD
12. Harley McKenney - Parker, SD
13. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
2S. Sat, June 24 2017 9:00AM
1.
Chanda Schnoor - Chambers, NE
2. Tracy Paulsen - Primrose, NE
3. Kallie Carey - Huron, SD
4. Jolene Loiseau - Flandrau, SD
5. Shelby Ling - Windom, MN
6. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
7. Matya Eckland - Valentine, NE
8. Stannis Hoffmann - Dunlap, IA
9. Jaydn Hollenbeck - Valentine, NE
10. Kayla Otto - Marshall, MN
11. Sydney Graff - Long Pine, NE
12. Misty Brown - Valentine, NE
13. Shyanne Allen - Glenwood, IA
14. Whitney Skinner - Reedsburg, WI
15. Syerra Christensen - Kennebec, SD
16. Kelly Kohle - Stuart, NE
17. Emily Knust - Verdigre, NE
18. Brooke Nelson - Philip, SD
19. Kate Hansen - Everyly, IA
20. Courtney Peters - Hot Springs, SD
21. Bodell Mueller - Sutherland, NE
22. Carole Hollers - Sturgis, SD
23. Tatum Lauing - Oral, SD
24. Amber Coleman - Orchard, NE
25. Megan Steiger - Rapid City, SD
26. Tanya Goad - Reydon, OK
27. Sidney Carey - Huron, SD
28. Jenny Belkham - Blunt, SD
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
Whitney Knippling - Spearfish, SD
2. Jojo Wagner - Hillman, MN
3. Logan Becker - Beaver City, NE
4. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
5. Katie Bell - Wabasso, MN
6. Morgan Chappell - Boscobel, WI
7. Taryn Sippel - Pierpont, SD
8. Sara Steiner - Harrisburg, SD
9. Kaycee Wilking - Hartford, SD
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
11. Jennifer Gale - Humboldt, SD
Mixed Team Roping - 31
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Haley Brown - Ponca, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
2. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
3. Rylee Rich - Ponca, NE & Quincy Rich - Ponca, NE
4. Shannon Luetkenaus - Ithica, NE & Chance Anderson - Memphis, NE
5. Tanya Whitney - Iona, SD & Tucker Whitney - Iona, SD
6. Ryley Lusk - St. Helena, NE & Philip Burbach - St. Helena, NE
7. Cheyenne Brown - Ponca, NE & Rod Brown - Ponca, NE
8. Ethan Parr - Mitchell, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
2S. Sat, June 24 2017 9:00AM
1.
Shaley Davis - O'Neill, NE & Jason Schnoor - Chambers, NE
2. Chanda Schnoor - Chambers, NE & Dallas Carson - Lynch, NE
3. Trey Schomp - Homer, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
4. Emily Knust - Verdigre, NE & Brian Knust - Verdigre, NE
5. Mark Hansen - Everyly, IA & Kate Hansen - Everyly, IA
6. Katie Nelson - Alta, IA & Jw Nelson - Alta, IA
7. Sydney Graff - Long Pine, NE & Terry Graff - Long Pine, NE
8. Travis Hermelbracht - Bancroft, NE & Molly Hermelbracht - Rosalie, NE
9. Bodell Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
10. Tanya Goad - Reydon, OK & Travis Goad - Reydon, OK
11. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
12. Amber Coleman - Orchard, NE & Matt Elliott - Sparks, NE
13. Mike Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
14. Jolene Loiseau - Flandrau, SD & Kole Latham - Flandreau, SD
15. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Linzie Vaith - Lesterville, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
4. Jennifer Gale - Humboldt, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
5. Dave Becker - Beaver City, NE & Logan Becker - Beaver City, NE
6. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
7. Kellee Hermelbracht - Bancroft, NE & Len Hermelbracht - Bancroft, NE
8. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Mikey Loiseau - Egan, SD
Saddle Bronc - 9
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Nick Coulter - Brookings, SD
2. John Thelen - Mitchell, SD
3. Seth York - Freeman, SD
4. Colton Salonen - Gregory, SD
5. Tucker Whitney - Iona, SD
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
Brady Hill - Onida, SD
2. Kole Wynia - Avon, SD
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
4. Rhett Fanning - Martin, SD
Sr. Breakaway - 17
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Scott Vandenberg - Orange City, IA
2. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Billy Gallino - Wasta, SD
4. Mark Fulton - Miller, SD
5. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
6. Bogie Webb - Volin, SD
2S. Sat, June 24 2017 9:00AM
1.
Dave Ling - Windom, MN
2. Mike Nelson - Philip, SD
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
John Dean - Platte, SD
2. Terry Trower - Dell Rapids, SD
3. Barry Knippling - Chamberlain, SD
4. Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Scott Reiners - Lennox, SD
6. Darren Lammers - Chancellor, SD
7. Chuck Nelson - Hartford, SD
8. Steve Klein - Sioux Falls, SD
9. Dave Becker - Beaver City, NE
Steer Wrestling - 16
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Carter Kennedy - Beresford, SD
2. Derek Volker - Lindsay, NE
3. Logan Parr - Mitchell, SD
4. Ethan Parr - Mitchell, SD
5. Jeff Peterson - Canton, SD
2S. Sat, June 24 2017 9:00AM
1.
Blayne Meier - Russell, MN
2. Cody Coulter - Lamperton, MN
3. Jace Christiansen - Flandreau, SD
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
TY Ollerich - Hartford, SD
2. Justin Boll - Hartford, SD
3. Dylan Peper - Centuria, WI
4. McClane Arbollo - Verbigre, NE
5. Cameron Fanning - Olivt, SD
6. Sawyer Strand - Harrisburg, SD
7. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
8. Brandon Spencer - Pierre, SD
Team Penning - 19
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Jeff Dejong - Volin, SD & Jo Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael -
2. Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Jeff Searles - Centerville, SD & Joe Skibinski -
3. James Kuiper - Canton, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Doni Zeller -
4. Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
5. Steve Deschepper - Chancellor, SD & Darrell Fischer - Centerville, SD & Dalton Fischer -
6. Leon Baier - Mitchell, SD & Scott Vandenberg - Orange City, IA & Tucker Ashley -
7. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Bart Blum - Reliance, SD & Lennie Steffen -
8. Rachel Dahl - Volin, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Eric Sandbulte -
9. Morgan Tebay - Alpena, SD & Rick Tebay - Alpena, SD & Gary Garbe -
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Jay Reurink -
2. Bryan Runge - Tea, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Katie Anderson -
3. Emily Rosenthal - Brookings, SD & Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Scott Reiners -
4. John Dean - Platte, SD & Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson -
5. Darren Lammers - Chancellor, SD & Jarad Deters - Colton, SD & Sam Kruger -
6. Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Robert Devitt -
7. Carrie Dieters - Larchwood, SD & Glen Dieters - Larchwood, SD & Brittany Dieters -
8. Darin Koedam - Hartford, SD & Wally Bakke - Irene, SD & Randall Fuhrer -
9. Collin Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann - Mt. Vernon, SD & Paul Borgmann -
10. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones - Viborg, SD & Tom Varilek -
Team Roping - 36
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Billy Gallino - Wasta, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
2. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
3. Braden Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Reece Weber - Valentine, NE & Slade Thorpe - Valentine, NE
5. Dave Ulch - Ashlan, NE & Chance Anderson - Memphis, NE
6. Lance Knutson - Elk Point, SD & Carter Kennedy - Beresford, SD
7. Chance Parr - Mitchell, SD & Paul Parr - Mitchell, SD
8. Mark Fulton - Miller, SD & Phil Gerard - Miller, SD
9. Dave Hoxeng - Voiin, SD & Tyler Hoxeng - Volin, SD
10. Ethan Parr - Mitchell, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
11. Tyler Suess - Tabor, SD & Terry Anstine - Volin, SD
12. Sutton Adams - Dell Rapids, SD & Chayse Mckenney - Parker, SD
2S. Sat, June 24 2017 9:00AM
1.
Jeremy Wagner - Ewing, NE & Bret Knievel - Norfolk, NE
2. Jason Schnoor - Chambers, NE & Dallas Carson - Lynch, NE
3. Nick Coulter - Brookings, SD & Cody Coulter - Lamperton, MN
4. Terry Graff - Long Pine, NE & Matt Elliott - Sparks, NE
5. Mitch Barney - Helena, MT & Jw Nelson - Alta, IA
6. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Kole Latham - Flandreau, SD & Matt Nelson - Colman, SD
8. Travis Hermelbracht - Bancroft, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
9. Brian Dunning - McClave, CO & Travis Goad - Reydon, OK
10. Dustin Harris - Oneill, NE & Grayln Elkins - Oneill, NE
11. Lane Larreau - Ericason, NE & Travis Tepska - Ord, NE
12. Butchie Levell - Sanfransico, CA & Chad Matches - Kansas City, MO
13. Tyler Brockman - Norcatur, KS & Cody Ware - Logan, KS
14. Bodell Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
3. Sat, June 24 2017 6:00PM
1.
Morgan Chappell - Boscobel, WI & Austin Bown - Arcadia, WI
2. Darin Koedam - Hartford, SD & Brian Koedam - Larchwood, IA
3. Eric Nelson - Wabasso, MN & Mikey Loiseau - Egan, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Randall Fuhrer - Irene, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
6. Matt Vandriel - Yankton, SD & Kole Wynia - Avon, SD
7. Jojo Wagner - Hillman, MN & Dylan Peper - Centuria, WI
8. Darren Lammers - Chancellor, SD & Blair Lammers - Hartford, SD
9. Matt McCormick - Salem, SD & Jarad Deters - Colton, SD
10. TY Ollerich - Hartford, SD & Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0