Bison, SD
Bareback - 3
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Joe Alaniz - Faith, SD
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Andrew Hall - Wagner, SD
2. Jayden Olson - Taylor, ND
Barrel Racing - 40
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Krystal Dorsey - Isabel, SD
2. Summer Kosel - Glenham, SD
3. Lann Shorb - Philip, SD
4. Kenley Day - Meadow, SD
5. Sydney Maher - Timber Lake, SD
6. Katie Lensegrav - Interior, SD
7. Linda Evridge - Lemmon, SD
8. Heather Bosse - Cogswell, ND
9. Megan Steiger - Rapid City, SD
10. Taylor Barry - Carter, SD
11. Kailee Webb - Isabel, SD
1SA. Sat, Aug 5 2017 9:00PM
1.
Macy Schiley - Meadow, SD
2. Kaydin Davis - Buffalo, WY
3. Becky Barry - Belle Fourche, SD
4. Jenna Humble - Mud Butte, SD
5. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
6. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
7. Jodi Olind - Rhame, ND
8. Kaeli Carmichael - Faith, SD
9. Tayle Brink - Newell, SD
10. Shauna McNaughton - Mandan, ND
11. Kayla Olind - Rhame, ND
12. Jessica Holmes - Buffalo, SD
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
2. Anna Rorison - Gillette, WY
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
4. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
5. Kellsie Collins - Newell, SD
6. Amy Wilcox - Howes, SD
7. Tierney Hamlin - Highmore, SD
8. Wacey Brown - Piedmont, SD
9. Meza Ham - Shadehill, SD
10. Brooklyn Hanson - Faith, SD
11. Brandee Wardell - Buffalo, SD
12. Hallie Fulton - Miller, SD
13. Jodi O'Bryan - Belvidere, SD
14. Jill Moody - Pierre, SD
15. Toree Gunn - Wasta, SD
16. Rickie Engesser - Spearfish, SD
17. Bailee Murnion - Bowman, ND
Bull Riding - 7
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Jacob Schalesky - Bison, SD
2. Jake Foster - Meadow, SD
3. Dillon Giacometto - Boradus, MT
4. Chris Fischer - Faith, SD
5. Jaren Beckman - Prairie City, SD
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Hudson Johnson - Kadoka, SD
2. Hunter Johnson - Kadoka, SD
Calf Roping - 23
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Brent Woodward - Dupree, SD
2. Chase Lako - Arthur, ND
3. Jess Woodward - Dupree, SD
4. Trey Young - Dupree, SD
5. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
6. Tarin Arneson - Enning, SD
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Samuel Boldon - Oglala, SD
2. Miles Garwood - Atkinson, NE
3. Matt Peters - Hot Springs, SD
4. Tyus Olson - Mud Butte, SD
5. Blake Eggl - Minot, ND
6. Prestyn Novak - Newell, SD
7. Cole Robinson - Moorcroft, WY
8. Brendan Butterfield - Richardton, ND
9. Justin Schofield - Wessington Springs, SD
10. Winston Brown - Piedmont, SD
11. Cole Fulton - Miller, SD
12. Dawson Reedy - Phillip, SD
13. Brett Wilcox - Red Owl, SD
14. Rance Johnson - Philip, SD
15. Troy Wilcox - Red Owl, SD
16. Tanner McInerney - Alzada, MT
17. Logan Brown - Miles City, MT
Goat Tying - 20
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Krystal Dorsey - Isabel, SD
4. Cashae McGee - Rhame, ND
5. Jordan Tierney - Oral, SD
6. Brianna Williams - Buffalo, SD
7. Tearnee Nelson - Faith, SD
8. Kayla Olind - Rhame, ND
9. Amy Tierney - Oral, SD
10. Chelsey Kelly - Dupree, SD
11. Lacey Tech - Fairfax, SD
12. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
13. Katy Miller - Faith, SD
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Brandi Cwach - Newell, SD
4. Tawny Barry - Carter, SD
5. Meghan Corr - Hermosa, SD
6. Lexy Williams - Hettinger, ND
7. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
Ladies Breakaway - 54
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Brianna Sexton - Bison, SD
2. Amy Tierney - Oral, SD
3. Megan Steiger - Rapid City, SD
4. Anna Jorgenson - Watford City, ND
5. Kenley Day - Meadow, SD
6. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
7. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
8. Reann Crane - Whitewood, SD
9. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
10. Jacey Hupp - Huron, SD
11. Jordan Tierney - Oral, SD
1SA. Sat, Aug 5 2017 9:00PM
1.
Cashae McGee - Rhame, ND
2. Mamie Kieson - Keene, ND
3. Kamera Miller - Newell, SD
4. Tearnee Nelson - Faith, SD
5. Tess Steedley - Sundance, WY
6. Jessica Holmes - Buffalo, SD
7. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
8. Kassie Kautzman - Walcott, ND
9. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
10. Cassie Crowser - Whitewood, SD
11. Whitney Knippling - Spearfish, SD
12. Katy Miller - Faith, SD
13. Jodi Olind - Rhame, ND
14. Kaydin Davis - Buffalo, WY
15. Kayla Olind - Rhame, ND
16. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
17. Kecia Miller - Newell, SD
18. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
19. Tayle Brink - Newell, SD
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Bailey Peterson - Parade, SD
2. Nikki Opatrny - Cochranton, PA
3. Hallie Fulton - Miller, SD
4. Brooklyn Hanson - Faith, SD
5. Laura Hunt - Ridgeview, SD
6. Sidney Carey - Oral, SD
7. Syerra Christensen - Kennebec, SD
8. Lexy Williams - Hettinger, ND
9. Tawny Barry - Carter, SD
10. Toree Gunn - Wasta, SD
11. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
12. Taylor Bothwell - Pierre, SD
13. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
14. Brooke Nelson - Philip, SD
15. Rickie Engesser - Spearfish, SD
16. Brandi Cwach - Newell, SD
17. Josey Aasby - Highmore, SD
18. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
19. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
20. Courtney Peters - Hot Springs, SD
21. Carole Hollers - Sturgis, SD
22. Meghan Corr - Hermosa, SD
23. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
24. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
Mixed Team Roping - 30
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Anna Jorgenson - Watford City, ND & Bodie Mattson - Sturgis, SD
2. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Jd Gerard - Kennebec, SD
3. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
4. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
5. Brianna Sexton - Bison, SD & Robert Tolton - Lodgepole, SD
6. Amy Tierney - Oral, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
7. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
8. Lacey Tech - Fairfax, SD & Mark Fulton - Miller, SD
9. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
1SA. Sat, Aug 5 2017 9:00PM
1.
Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
2. Kassie Kautzman - Walcott, ND & Chase Lako - Arthur, ND
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
4. Jessica Holmes - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
5. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Barry Knippling - Chamberlain, SD
6. Kaydin Davis - Buffalo, WY & Zach Davis - Buffalo, WY
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Mike Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
2. Kim Hofer - Rozet, WY & Levi Hapney - Quinn, SD
3. Denise Nelson - Midland, SD & Tel Schaack - Flandreau, SD
4. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
6. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
7. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
9. Brandi Cwach - Newell, SD & Prestyn Novak - Newell, SD
10. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
11. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
12. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Paul Greimsman - Piedmont, SD
13. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
14. Sidney Carey - Oral, SD & Scott O'Bryan - Belvidere, SD
15. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Grady Egly - Oelrichs, SD
Saddle Bronc - 15
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Jake Foster - Meadow, SD
2. Carter Elshere - Elm Springs, SD
3. Wyatt Schuelke - Opal, SD
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Dylan Schofield - Phillip, SD
2. Seth Longbrake - Milesville, SD
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
4. Cash Wilson - Wall, SD
5. Seth Jacobs - Morristown, SD
6. Trampus Thompson - Sturgis, SD
7. Cole Pateneaude - Halliday, ND
8. Paden Sexton - Bison, SD
9. John Thelen - Mitchell, SD
10. Cole Hindman - Kadoka, SD
11. Lane Stirling - Buffalo, SD
12. Dylan Scholfield - Phillip, SD
Sr. Breakaway - 35
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Mark Fulton - Miller, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Jay Mattson - Sturgis, SD
4. Mike McInerney - Sundance, WY
5. Gayle Evridge - Lemmon, SD
6. Gary Simon - Timber Lake, SD
7. Scott Reiners - Lennox, SD
8. Tim Nelson - Midland, SD
9. Steve Klein - Sioux Falls, SD
10. Gerald McInerney - Sundance, WY
11. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
12. Mark Schumacher - Wolsey, SD
1SA. Sat, Aug 5 2017 9:00PM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Harold Gerdes - Hecla, SD
3. Richard Steedley - Sundance, WY
4. Len Hofer - Piedmont, SD
5. Les Haugen - Alexander, ND
6. Gary Zilverberg - Holabird, SD
7. Bob Burke - Sundance, WY
8. Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
9. Kirk Ford - Sturgis, SD
10. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
11. Joe Painter - Buffalo, SD
12. John Dean - Platte, SD
13. Bart Ness - Kennebec, SD
14. Kelly Eggl - Minot, ND
15. John Hoven - McLaughlin, SD
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Scott Lammers - Hermosa, SD
2. Shawn Carey - Highmore, SD
3. Jim Hale - White Owl, SD
4. Chuck Hamlin - Highmore, SD
5. Lynn McNenny - Sturgis, SD
6. Mike Nelson - Philip, SD
7. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
8. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
Steer Wrestling - 24
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Brent Woodward - Dupree, SD
3. Bryce Dibbern - Amherst, NE
1SA. Sat, Aug 5 2017 9:00PM
1.
Justin Dahl - Keene, ND
2. Joe Nelson - Alexander, ND
3. Casey Olson - Prairie City, SD
4. Trig Olson - Prairie City, SD
5. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Jace Christensen - Flandreau, SD
2. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
3. Wyatt Schaack - Quinn, SD
4. Clint Nelson - Philip, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD
6. Tee Hale - Union Center, SD
7. Cole Fulton - Miller, SD
8. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
9. Eli Lord - Sturgis, SD
10. Tye Hale - Faith, SD
11. Devin Olson - Taylors Falls, MN
12. Brett Wilcox - Red Owl, SD
13. Tanner McInerney - Alzada, MT
14. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
15. Justin Boll - Hartford, SD
16. Grady Egly - Oelrichs, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 32
1. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
2. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Mitch Enright - Timber Lake, SD
3. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
4. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
5. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
7. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
8. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
9. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
10. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
1SA. Sat, Aug 5 2017 9:00PM
1.
Casey Holmes - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
2. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
3. Blaine Red Horse - Chinle, AZ & Clint Harry - Eagle Butte, SD
4. Clint Gorrell - Beach, ND & Tim Franzen - Sidney, MT
2. Sun, Aug 6 2017 1:00PM
1.
Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Devin McGrath - Belle Fourche, SD & Parker Murnion - Bowman, ND
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Marty McPherson - Piedmot, SD & Jeff Carmey - Piedmont, SD
5. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
6. Eli Lord - Sturgis, SD & Paul Greimsman - Piedmont, SD
7. Grady Egly - Oelrichs, SD & Wyatt Schaack - Quinn, SD
8. Tyrell Moody - Edgemont, SD & Tel Schaack - Flandreau, SD
9. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
10. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
11. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Ft. Yates, ND
12. Lynn McNenny - Sturgis, SD & Conner Mcnenny - Sturgis, SD
13. Dalton Sheridan - Faith, SD & Cody Trainor - Red Owl, SD
14. Jeran Konstant - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
15. Justin Collins - Belle Fourche, SD & Prestyn Novak - Newell, SD
16. Lane Isaac - Dodge, ND & Trey Bohlman - Richardton, ND
17. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
18. Trace Steele - Sundance, WY & Logan Brown - Miles City, MT
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0