Wagner, SD
Bareback - 4
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Justin Kissack - Gillette, WY
2. Sun, Sept 3 2017 7:00PM
1.
Rob Keeney - Callaway, NE
2. Nick Schwedhelm - Sioux Falls, SD
Barrel Racing - 29
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Jodi Nelson - Hartford, SD
2. Lacey Westphal - Leola, SD
3. Kaitlyn Knoll - Avon, SD
4. Katelynn Westphal - Leola, SD
5. Sydney Maher - Timber Lake, SD
6. Rachel Dahl - Volin, SD
7. Summer Kosel - Glenham, SD
8. Bailey Gale - Vermillion, SD
9. Becky Barry - Belle Fourche, SD
10. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE
11. Haley Brown - Ponca, NE
12. Jenny Belkham - Blunt, SD
2. Sun, Sept 3 2017 7:00PM
1.
Jorry Lammers - Carpenter, WY
2. Dori Hollenbeck - Winner, SD
3. Krystal Dorsey - Isabel, SD
4. Tiffany Browder - Avon, SD
5. Jena Garwood - Atkinson, NE
6. Kaylee Gallino - Wasta, SD
7. Tammy Watson - Garretson, SD
8. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
9. Lainee Sampson - Interior, SD
10. Kristi Alley - Isabel, SD
11. Sarah Christensen - Beresford, SD
12. Hallie Fulton - Miller, SD
2SA. Sun, Sept 3 2017 9:00PM
1.
Lisa Lockhart - Oelrichs, SD
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Shada Beeson - Wagner, SD
4. Jamie Molesworth - Burwell, NE
5. Chanda Schnoor - Chambers, NE
Bull Riding - 21
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Austin Cole - Souix Falls, SD
2. Kyle Sturzenbecher - Tripp, SD
3. Terry Pollard - Mt. Vernon, SD
4. Colton Wagner - Wanger, SD
5. Michael Doolittle - Prairie City, IA
6. Corey Frankenstein - Wagner, SD
7. Neil Muscat - Wall, SD
8. Josh Baretta - Wall, SD
9. Dawson Petrik - Wagner, SD
10. Riley Page - Colton, SD
11. Ryan Walter - Tyndall, SD
2. Sun, Sept 3 2017 7:00PM
1.
Kaler Kirkie - Chamberlain, SD
2. Justin Cleveland - Armour, SD
3. Lane Roettele - Aberdeen, SD
4. Kyle Blume - Redfield, SD
5. Kyle Friese - Wessington Springs, SD
6. Dustin Fischer - Tripp, SD
7. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
8. Wyatt Smith - Broken Bow, NE
9. Tyler Wreidt - Norfolk, NE
10. Jeremy Havranek - Dante, SD
Calf Roping - 18
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Cody Rieker - Lexington, NE
2. Brent Woodward - Dupree, SD
3. Kourt Starr - Dupree, SD
4. Sam Bolden - Oglala, SD
5. Patrick Martin - Lexington, NE
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Brent Belkham - Blunt, SD
8. Travis Lymber - Broken Bow, NE
9. Dusty Forre - Newman Grove, NE
10. Brady Petrik - Avon, SD
11. Troy Wilcox - Red Owl, SD
2. Sun, Sept 3 2017 7:00PM
1.
Matt Elliott - Sparks, NE
2. Matt Peters - Hot Springs, SD
3. Chip Wilson - Arthur, NE
4. Miles Garwood - Atkinson, NE
5. Terry Graff - Long Pine, NE
6. Joe Hendrickson - Chancellor, SD
7. Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 32
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Amanda Lymber - Broken Bow, NE
2. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
3. Haley Brown - Ponca, NE
4. Bailey Peterson - Parade, SD
5. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
6. Cheyenne Brown - Ponca, NE
7. Megan Steiger - Rapid City, SD
8. Laura Hunt - Ridgeview, SD
9. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
10. Jenny Belkham - Blunt, SD
11. Rylee Rich - Ponca, NE
12. Carole Hollers - Sturgis, SD
13. Jennifer Gale - Humboldt, SD
2. Sun, Sept 3 2017 7:00PM
1.
Ginalee Tierney - Broken Bow, NE
2. Jamie Frisch - Norton, KS
3. Peggy Garman - Sundance, WY
4. Dana Judge - Emmet, NE
5. Brooke Nelson - Philip, SD
6. Sidney Carey - Oral, SD
7. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
8. Syerra Christensen - Kennebec, SD
9. Tanya Goad - Reydon, OK
10. Makenzie Wilson - Arthur, NE
11. Rylee Jo Rutten - Colome, SD
12. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2SA. Sun, Sept 3 2017 9:00PM
1.
Kelly Kohle - Stuart, NE
2. Amber Coleman - Orchard, NE
3. Jamie Molesworth - Burwell, NE
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
5. Tierny Hamlin - Highmore, SD
6. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
7. Chanda Schnoor - Chambers, NE
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 10
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Rhett Fanning - Martin, SD
2. Jacob Kammerer - Phillip, SD
3. Cooper Smith - Utica, SD
2. Sun, Sept 3 2017 7:00PM
1.
John Thelen - Mitchell, SD
2. Zane Smith - Broken Bow, NE
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
4. Dylan Schofield - Phillip, SD
5. Cole Hindman - Kadoka, SD
6. Cash Wilson - Wall, SD
7. Kolton Salonen - Gregory, SD
Sr. Breakaway - 23
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
2. Lynn McNenny - Sturgis, SD
3. Glen Hostutler - Midland, SD
4. Scott Reiners - Lennox, SD
5. Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
6. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
7. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
8. Darren Lammers - Chancellor, SD
9. Chuck Nelson - Hartford, SD
10. Kirk Ford - Piedmont, SD
11. Bogie Webb - Volin, SD
12. Steve Klein - Sioux Falls, SD
13. John Dean - Platte, SD
2. Sun, Sept 3 2017 7:00PM
1.
Scott Hollenbeck - Winner, SD
2. Harold Gerdes - Hecla, SD
3. Bart Ness - Kennebec, SD
4. Mike Nelson - Philip, SD
5. Chuck Hamlin - Highmore, SD
6. Shawn Carey - Highmore, SD
7. John Hoven - McLaughlin, SD
8. Gary Zilverberg - Holabird, SD
9. Barry Knippling - Chamberlain, SD
10. Scott Lammers - Hermosa, SD
Steer Wrestling - 13
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Jj Hunt - Ridgeview, SD
3. Teil Glaus - Chamberlain, SD
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Laine Herl - Goodland, KS
6. Calder Johnston - Elm Springs, SD
7. Jeff Johnston - Thedford, NE
8. Brent Woodward - Dupree, SD
2. Sun, Sept 3 2017 7:00PM
1.
Justin Boll - Hartford, SD
2. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
3. Eli Lord - Sturgis, SD
4. Tyler Wreidt - Norfolk, NE
5. Clint Nelson - Philip, SD
Team Penning - 14
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Clinton Olinger - Plankinton, SD & James Kuiper - Canton, SD & Larry Fossum -
2. Chuck Nelson - Hartford, SD & John Dean - Platte, SD & Mick Varilek -
3. Gary Garbe - Alpena, SD & Morgan Tebay - Alpena, SD & Rick Tebay -
4. Tom Jones - Viborg, SD & Tom Varilek - Geddes, SD & Steven Klein -
5. Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Jay Reurink -
6. Scott Vandenburg - Orange City, IA & Leon Baier - Mitchell, SD & Todd Severs -
7. Chad Herrboldt - Wagner, SD & Charlie Walters - Souix Falls, SD & Scott Reiners -
8. Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Jeff Searles -
9. Bryan Runge - Tea, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Katie Anderson -
10. Lane Fawcett - Ree Heights, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen -
11. Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn -
12. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Terry Trower -
13. Doni Zeller - Forestburg, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Rachel Dahl -
14. Lindsay Borgmann - Mt. Vernon, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann -
Team Roping - 28
1. Sat, Sept 2 2017 7:00PM
1.
Matt Vandriel - Yankton, SD & Joey Koupal - Dante, SD
2. Kurt Freudenburg - Madison, NE & Travis Hermelbracht - Bancroft, NE
3. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
4. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Jd Kirwan - Spearfish, SD
5. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
6. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Cal Peterson - Parade, SD
9. Teil Glaus - Chamberlain, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
10. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Sam Bolden - Oglala, SD
11. Randall Fuhrer - Irene, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
12. Dusty Forre - Newman Grove, NE & Justin Vogel - Norfolk, NE
1SA. Sat, Sept 2 2017 9:00PM
1.
Jeff Johnston - Thedford, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
2. Braden Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Travis Lymber - Broken Bow, NE & Dustin Wyckoff - Broken Bow, NE
4. Rick Knoll - Avon, SD & Brady Petrik - Avon, SD
2. Sun, Sept 3 2017 7:00PM
1.
CJ Pankonin - Grant, NE & Cody Merritt - Wellfleet, NE
2. Eli Lord - Sturgis, SD & Tucker White - Hershey, NE
3. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Ft. Yates, ND
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Andy Knott - Thedford, NE & Dustin Harris - O'Neill, NE
6. Kolton Good - Cheyenne, OK & Travis Goad - Reydon, OK
7. Kyle Stoddard - Ft. Pierre, SD & Luke Heninger - Ft. Pierre, SD
8. Terry Graff - Long Pine, NE & Matt Elliott - Sparks, NE
9. Marvin Mueller - Sutherland, NE & Rod Buckley - Winner, SD
10. Jason Schnoor - Chambers, NE & Dallas Carson - Lynch, NE
11. Jeremy Wagner - Ewing, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
12. Beau Austin - Meadow Grove, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0